Spotkania z ciekawymi ludźmi w Bibliotece w Gostyniu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem studentów GUTW. Nic też dziwnego, że w czytelni dla dorosłych zgromadziło się we wtorek 22 października 2013r. około 40 osób, które przybyły na spotkanie z dziennikarzem, producentem telewizyjnym i podróżnikiem Wojtkiem Nowakowskim.

Przedstawienia gościa dokonała Halina Radoła, a on sam w żartobliwej autoprezentacji zdradził kilka szczegółów swojej biografii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, ale pociągało go dziennikarstwo, bo stwarzało okazje do podróżowania i poznawania ludzi, co od zawsze było jego pasją. Pan Wojtek jest laureatem „wielu nagród za niekonwencjonalną promocję polskiej turystyki. Obecnie realizuje projekt telewizyjny OBIEŻYKRAJ, czyli Kanon Krajoznawczy Polski pt. „DOKOŁA WOJTEK POLSKA”, na który składać się będzie seria filmów opisujących najciekawsze i najcenniejsze obiekty oraz miejsca uznane za kwintesencję polskiego krajobrazu”, jak czytamy w notce Wikipedii. Zresztą już wcześniej – w latach 1994-2010 cykl jego 325 filmów turystyczno-krajoznawczych „Zaproszenie” był emitowany w TVP Polonia.

Panu Wojtkowi przyświeca dewiza: „Świat znać – dobrze jest, ale kraj swój – obowiązek”. Podróżuje więc po Polsce, odkrywając jej piękne zakątki, poznając historię różnych regionów, tradycje i kulturę. Plonem tych wojaży są filmy. Kilka z nich zaprezentował na spotkaniu.

Pierwszy z nich przeniósł nas do zamku krzyżackiego w Gniewie, kolejne do Torunia i Olsztyna – miast, z którymi związane było życie Mikołaja Kopernika. Naszego gościa urzekły wschodnie regiony Polski: Warmia, Mazury, Podlasie, które są prawdziwym tyglem kultur i narodów:  Kruszyniany – ośrodek polskich Tatarów, Bielsk Podlaski z jego 8 cerkwiami, muzeum ikon w Supraślu, św. Góra Grabarka, Hajnówka z festiwalem muzyki cerkiewnej, Przemyśl zwany „małym Lwowem”. Już same filmy były interesujące i zachęcały do odwiedzenia tych regionów kraju, ale jeszcze większe wrażenie robiły na nas komentarze i anegdoty Wojtka Nowakowskiego opowiadane barwną, z lekka archaizowaną polszczyzną.

Pan Wojtek spotkał w swoich wędrówkach wielu nietuzinkowych ludzi. Należał do nich nieżyjący już Andrzej Wasilewski znany jako Jędrek Połonina – bieszczadzki zakapior – malarz, rzeźbiarz i bard. Zakapior to człowiek lasu, któremu niestraszne są kaprysy pogodowe Bieszczad, bo potrafi żyć za pan brat  z naturą. Każdy zakapior miał długie włosy i bujny zarost, jeździł konno, nosił kapelusz kowbojski, spodnie wpuszczone w cholewy butów.

Nie sposób napisać o wszystkich niezwykłych ludziach poznanych przez naszego gościa, ale nie można pominąć Władysława Modrzejewskiego, który w ciągu 16 lat ręcznie przepisał i zilustrował 92 księgi z literatury polskiej. W Bielsku -Białej od 16 lat istnieje jedyne na świecie muzeum, w którym znajdują się przede wszystkim przepisane ręcznie dzieła największych polskich autorów: Adama Mickiewicza, Ignacego Józefa Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, a nade wszystko Władysława Stanisława Reymonta. Pan Modrzejewski to muzeum założył w zrujnowanej kamienicy, którą odremontował, księgi też zilustrował i oprawił.

Zaproszony gość wystąpił w walońskim kapeluszu. Wyglądał egzotycznie w skórzanej długiej kamizeli, barwnym szalu i kosturem wędrowca w dłoni. Kapelusz waloński nie był przypadkowym rekwizytem. Na zakończenie usłyszeliśmy o ruchu walończyków i o człowieku, który od dzieciństwa związany był ze Szklarską Porębą. To Juliusz Naumowicz. Jako absolwent Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego uprawiał niemal wszystkie sporty. Podczas jednej wspinaczki górskiej doznał kontuzji i jeździł na wózku inwalidzkim.

To on był wskrzesicielem idei walońskiej, pomysłodawcą i założycielem Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Zorganizował Muzeum Ziemi JUNA i uczynił Szklarską Porębę mineralogiczną stolicą Polski.

Po prelekcji, a raczej po barwnej gawędzie Wojtka Nowakowskiego był czas na pytania. Trzeba przyznać, że pan Wojtek popisał się też niezłym talentem aktorskim. Przyznał, że i ta dziedzina – oprócz dziennikarstwa – go interesowała. Ku naszemu zaskoczeniu wyznał, że spotkanie z nami było jego pierwszym spotkaniem z dorosłymi słuchaczami. Debiut wypadł doskonale. Swój występ zakończył apelem, aby nie zniszczyć rodzimej tradycji. Zachęcił też do oglądania programów z cyklu „Dookoła Wojtek Polska”, które będą emitowane w TV Planete o godz. 20.10 w każdy piątek, począwszy od 8 listopada.

Czas spędzony z Wojtkiem Nowakowskim minął bardzo szybko, a my dowiedzieliśmy się wielu niezwykle interesujących rzeczy.

I jam na tym spotkaniu była, a com słyszała, tom opisała.
Halina Spichał
Zdjęcia Halina Spichał, Aleksandra Biderman