Motto:
„Kresy nasze Kresy,to was nam zabrano.
Takie były czasy,
tam nas mordowano.”
Tak dawne ziemie w południowo-wschodniej części Rzeczypospolitej wspominał Mieczysław Habuda, który opisał wierszem i prozą historię własnej rodziny i bardzo wielu innych mieszkańców Kresów Wschodnich II RP.
Kresom poświęcone było także spotkanie z Piotrem Szelągowskim, które odbyło się 22 stycznia 2015 r. w auli ZSO w Gostyniu. Piotr Szelągowski jest społecznikiem i blogerem, współtwórcą filmu „Zapomnij o Kresach” Od lat wspiera Fundację Brata Alberta i znajdujące się pod jej opieką dzieci niepełnosprawne intelektualnie.
Zgromadzonym w liczbie ok. 50 studentom GUTW zaprezentował film o przekornym tytule „Zapomnij o Kresach” zrealizowany w 2010 r. Jego bohaterami byli Polacy, dawni mieszkańcy Kresów, którzy ocaleli z rzezi wołyńskiej. W filmie mówili o tych dramatycznych wydarzeniach. Ich wspomnienia ilustrowane były wstrząsającymi obrazami zbrodni.
Rzeź wołyńska to masowa zbrodnia dokonana przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. W prelekcji, która odbyła się po filmie, jego współtwórca wyjaśnił, że przekorny tytuł nawiązuje do tego, że temat rzezi wołyńskiej był przez wiele lat zapomniany, a nawet celowo przemilczany. Mówiąc o genezie konfliktu, stwierdził, że jego istotą był spór etosu rycerskiego i kozackiego. Dalej zauważył, że dla wielu badaczy to najbardziej drastyczny przykład ludobójstwa. Masowości zbrodni towarzyszyło bezprzykładne okrucieństwo.
Na zakończenie spotkania gość zaprezentował książki dotyczące tej tematyki: „Ludobójstwo OUN – UPA na Kresach Południowo–Wschodnich”, wywiad – rzekę z ks. Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim „Chodzi mi tylko o prawdę” oraz zbiory jego felietonów: „Nie zapomnij o Kresach” i „Żywa historia”.
Warto dodać, że Piotr Szelągowskim ubrany był w czarny t-shirt z nadrukiem przedstawiającym kontury II Rzeczypospolitej i granice województw tworzących Kresy Południowo-Wschodnie. Zachęcał do nabycia i książek, i podkoszulka. Dowiedzieliśmy się także, że bohatera spotkania zgłoszono do konkursu „Człowiek Roku 2014″ za jego działalność filantropijno – charytatywną dla osób potrzebujących oraz akcję popularyzowania odpisów 1% na rzecz Fundacji Brata Alberta i Polaków na Kresach Wschodnich.
Obecni na spotkaniu studenci wyrazili życzenie, aby ponownie zaprosić Piotra Szelągowskiego do wygłoszenia wykładu. Jak zwykle gość otrzymał upominek wręczony przez Prezesa Zarządu GUTW.
Zrelacjonowała Halina Spichał, zdjęcia zrobiła Aleksandra Biderman