53-osobowa grupa naszych studentów wyjechała 24 listopada 2015 roku do Poznania. O godz. 15.00 powitał nas w Muzeum Archeologicznym mgr Łukasz Bartkowiak, absolwent gostyńskiego Liceum, adiunkt w Dziale Wystaw i Edukacji. Specjalizuje się on w historii starożytnego Bliskiego Wschodu, szczególnie Mezopotamii. Jest członkiem Stowarzyszenia Egiptologicznego.

Zwiedzanie Muzeum rozpoczęliśmy od renesansowego dziedzińca Pałacu Górków i znajdującego się tam 3-metrowej wysokości prawdziwego obelisku faraona Ramzesa II. Obelisk ten wznosił się niegdyś przed świątynią boga Chenti-cheti w Athribis w egipskiej delcie. Jest on wykonany z szarego, twardego kamienia wydobywanego w Asuanie. Dalej pan Bartkowiak oprowadził nas po wystawie „Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii”, obejrzeliśmy jedną z największych kolekcji zabytków sudańskich poza Sudanem zapoczątkowaną przez profesora Lecha Krzyżaniaka, sztukę naskalną Afryki Północnej oraz dużą wystawę „Śmierć i życie w Starożytnym Egipcie”. Pan Łukasz Bartkowiak bardzo interesująco opowiadał nam o życiu codziennym w tych starożytnych czasach, zwracając nasza uwagę na co ciekawsze eksponaty.

Z Muzeum przeszliśmy przez Stary Rynek do Opery. Było trochę czasu na zjedzenie obiadu, drobne zakupy, spotkania z przyjaciółmi.

W Operze Poznańskiej dziś również króluje starożytność. Przed nami dzieło Verdiego „Nabucco”, którego akcja rozgrywa się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem przedstawienia wydarzeń będących początkiem „niewoli babilońskiej” Żydów. Byliśmy zauroczeni scenografią, aktorami, wielkimi scenami z udziałem dużej ilości statystów, a nade wszystko muzyką, w szczególności pieśnią niewolników Va pensiero.

W przyszłym roku znów tu przyjedziemy i przeżyjemy wspólnie kolejne wydarzenie operowe. Docieramy do domu przed północą.

Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman