Autor: Zbigniew Kosiński
Z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Urzędu Skarbowego w Gostyniu doszło do spotkania studentów z pracownikami skarbówki. Tematem spotkania było wypełnianie zeznań podatkowych za ubiegły rok. US reprezentowały dwie osoby Pan Jan Materkowski i Pani Wioletta Jakuszkowiak, omówili oni na prezentacji medialnej bardzo szczegółowo sposób rozliczenia ulg podatkowych. W drugiej kolejności zachęcano do komunikacji elektronicznej z urzędem. Każdy uczestnik spotkania otrzymał ,,Poradnik Dla Emerytów i Rencistów. Jak prawidłowo rozliczyć PIT ‘’. Podczas spotkania było wiele pytań, dlatego pracownicy urzędu zaproponowali jeżeli jest taka konieczność kolejne spotkania.
tekst i foto Paweł Karolczak
Autor: Zbigniew Kosiński

wydarzenie wspiera Powiat Gostyński
w dniach 4-5 grudnia odbyło się szkolenie członków zarządu i komisji rewizyjnej z zagadnień poprawnej edukacji i zastosowań edytora tekstu Word i arkusza kalkulacyjnego Excel .
Microsoft Word to dobrze znany wszystkim edytor tekstu. Za jego pomocą możesz szybko tworzyć, edytować oraz udostępniać prace. MS Word jest prostym i przyjemnym narzędziem, wchodzącym w skład pakietu Office. Możesz też zapytać, do czego służy microsoft? Co jest w pakiecie Microsoft Office? W pakiecie Microsoft Office 365 znajdziesz znane już wcześniej aplikacje, takie jak edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel czy program do tworzenia prezentacji multimedialnych PowerPoint oraz menedżer informacji osobistych i poczty elektronicznej Outlook. Microsoft Word służy do edytowania tekstu i ułatwia tworzenie dokumentów o profesjonalnym wyglądzie. Korzystając z programu, możesz organizować i tworzyć dokumenty w bardziej efektywny sposób.
Microsoft Excel to program, który pozwala organizować dane w arkuszach kalkulacyjnych, a także na wykresach. Rozbudowane menu zawiera wiele reguł usprawniających pracę, byś mógł szybko i w prosty sposób zarządzać oraz przechowywać dane potrzebne do analiz, prognoz oraz mierzenia efektywności pracy. Excel uczy się z każdym kolejnym użyciem, dzięki czemu podpowie Ci lub wypełni część arkuszy odpowiednią treścią bez konieczności użycia reguł czy makr.
Excel w Office 365 to połączenie świetnego narzędzia, jakie znamy z wersji Office 2016, z mobilnością oraz dostępnością. Wystarczy, że umieścisz plik na dysku OneDrive lub w witrynie SharePoint, by każda uprawniona osoba miała do niego dostęp. Podobnie, jak w przypadku MS Word, takie rozwiązanie daje wiele możliwości. … ciekawe prawda!
zest. Z. Kosiński
Autor: Zbigniew Kosiński
Warsztatowe reminiscencje.
12 i 13 listopada 2019 r. w zajeździe „Pod Wiwatem” w Krajewicach odbyły się warsztaty muzyczne mające na celu przygotowanie się do wieczoru poświęconego Stanisławowi Moniuszce. Chcemy w ten sposób uczcić sławnego kompozytora w 200 rocznicę urodzin i ogłoszony przez Sejm RP rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. 26 członków zespołu wokalnego „Melodia” doskonaliło swe umiejętności wokalne i rytmiczne, aby coraz lepiej prezentować się dla naszej studenckiej i nie tylko – publiczności. Pierwszego dnia, korzystając z Internetu, wysłuchaliśmy kilku różnych wykonań „Pieśni wieczornej” i „Prząśniczki”, dokonując odpowiedniego wyboru. Postanowiliśmy uczyć się korzystając z interpretacji Ireny Santor. Nie są to łatwe utwory, dlatego włożyliśmy sporo wysiłku i dużo ćwiczyliśmy, by nasze brzmienie było poprawne. Co ciekawe, im dłużej śpiewaliśmy, tym bardziej docenialiśmy wartość tej muzyki, upajaliśmy się nią i ciągle chciało nam się śpiewać i śpiewać. Naszym muzycznym poczynaniom dzielnie przewodzili: Krysia Adamczak – kierowniczka zespołu i nasz instruktor muzyczny – Sylwek Jerzyk. Organizacyjnie całość spinała Jola Gardyś – wiceprezeska naszego GUTW. W trakcie spotkania do zespołu oficjalnie przyjęliśmy nowego studenta GUTW i członka zespołu, Grzegorza Jarożka. Okazał się niezłym śpiewakiem i kompanem. Pierwszy dzień upłynął bardzo pracowicie, gdyż oprócz nauki pieśni moniuszkowskich przypomnieliśmy sobie prawie cały nasz repertuar. Integracyjny wieczór upłynął w dobrym, tanecznym nastroju.
Następnego dnia była wspaniała niespodzianka. Na zajęciach pojawiła się pani Agnieszka Turkiewicz, nauczycielka ze Szkoły Muzycznej w Gostyniu, która profesjonalnie poprowadziła dalszą część warsztatów. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia, by lepiej przygotować się do śpiewu. Poznaliśmy ćwiczenia rozluźniające całe ciało, twarz, podniebienie, etc. Były też ćwiczenia wokalne zaproponowanych utworów St. Moniuszki. Słuchaliśmy i ćwiczyliśmy z zaciekawieniem. Pani Agnieszka pochwaliła nasz zapał do śpiewania oraz radość, która temu towarzyszy. Kolejny raz usłyszeliśmy taką opinię z ust profesjonalisty. To miłe i nas uskrzydla, dodaje zapału do dalszych ćwiczeń i występów. Lubimy nasze spotkania, śpiewanie i dyskusje… i ciągle nam mało.
Dziękujemy Joli, Krysi i Sylwkowi, że dzięki ich zaangażowaniu możemy realizować nasze muzyczne pasje i odkrywać różne rodzaje twórczości. Poznajemy też bliżej siebie i lubimy ze sobą przebywać. Problemem jest tylko nasze gadulstwo, co często denerwuje naszego instruktora muzycznego, ale pracujemy nad tym, bo muzyka i śpiewanie są dla nas the best.
tekst Bogumiła Matczak
zdjęcia Jolanta Gardyś
Autor: Zbigniew Kosiński
To tytuły dwóch szkoleń, które odbyły się w dniach 22-23 października i 5-6 listopada 2019r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Zajęcia prowadziły nauczycielki tej szkoły, panie: Agnieszka Wolniak i Karolina Antkowiak oraz pan dyrektor Jarosław Adamczak w ramach projektu grantowego „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: wielkopolskiego i zachodniopomorskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Uczestnikami byli m. in. nasi studenci, łącznie 24 osoby, które postanowiły poszerzyć swoje kompetencje informatyczne. Ponieważ wszyscy już dziś surfujemy w sieci, nie od parady jest dowiedzieć się, jakie są jej możliwości oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają tam na nas. Poznaliśmy trochę historii Internetu, jej twórców, usłyszeliśmy, jak dokonywać bezpiecznych zakupów oraz jak szybko znaleźć potrzebne informacje. Na prośbę słuchaczy panie wyjaśniły parę zagadnień technicznych typu: jak skanować dokumenty, zdjęcia i inne, jak przenosić zdjęcia z telefonu do folderów, czy na nośniki zewnętrzne, wysyłać je oraz zrobić oryginalne zaproszenie w ładnej szacie graficznej. Omawiane zagadnienia poparte były ćwiczeniami, a panie cierpliwie wyjaśniały każdemu jego wątpliwości. W nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej panował gwar, bo każdy chciał jak najwięcej skorzystać i pytań było bez liku. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak drukarki 3D oraz ich wytwory, których całą kolekcję mogliśmy zobaczyć. Obserwowaliśmy pracę takiej drukarki oraz projektowaliśmy nieskomplikowane detale po założeniu kont na tinkercad.com. Była to duża frajda i warto było poświęcić czas, by dotknąć tych nowości. W czasie przerwy studenci delektowali się smacznym posiłkiem i kawą oraz dyskutowali o nurtujących ich problemach. W drugim dniu zajęć spotkał się z nami dyrektor szkoły, pan Jarosław Adamczak życząc owocnej pracy. Wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała dyrektorowi za zaproszenie i umożliwienie uczestnictwa naszym studentom w choć krótkim, ale pożytecznym szkoleniu, wręczając upominki w postaci kubków z logo GUTW i książkę. Na zakończenie panie prowadzące rozdały uczestnikom certyfikaty i stanęliśmy do wspólnej fotografii. Wcale nie chciało nam się wracać do domów, gdyż zajęcia były bardzo ciekawe i moglibyśmy jeszcze długo doskonalić nasze informatyczne umiejętności. Będziemy czekać na kolejne tak interesujące propozycje.
tekst i zdjęcia
Bogumiła Matczak i Jolanta Gardyś
Autor: Zbigniew Kosiński
E-PIT dla emerytów
Prowadzący – z-ca naczelnika Janusz Materkowski i Wioletta Jakuszkowiak, obecnych 24 studentów. Przystępnie, obrazowo, konkretnie. Pozdrawiam JG
tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś