Gostyński Uniwersytet III Wieku

Archiwum kategorii: szkolenia.

listopad

12

Warsztaty muzyczne w Krajewicach

Autor: Zbigniew Kosiński

Warsztatowe reminiscencje.
12 i 13 listopada 2019 r. w zajeździe „Pod Wiwatem” w Krajewicach odbyły się warsztaty muzyczne mające na celu przygotowanie się do wieczoru  poświęconego Stanisławowi Moniuszce. Chcemy w ten sposób uczcić sławnego kompozytora w 200 rocznicę urodzin i ogłoszony przez Sejm RP rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. 26 członków zespołu wokalnego „Melodia” doskonaliło swe umiejętności wokalne i rytmiczne, aby coraz lepiej prezentować się dla naszej studenckiej i nie tylko – publiczności. Pierwszego dnia, korzystając z Internetu, wysłuchaliśmy kilku różnych wykonań „Pieśni wieczornej” i „Prząśniczki”, dokonując odpowiedniego wyboru. Postanowiliśmy uczyć się korzystając z interpretacji Ireny Santor. Nie są to łatwe utwory, dlatego włożyliśmy sporo wysiłku i dużo ćwiczyliśmy, by nasze brzmienie było poprawne. Co ciekawe, im dłużej śpiewaliśmy, tym bardziej docenialiśmy wartość tej muzyki, upajaliśmy się nią i ciągle chciało nam się śpiewać i śpiewać. Naszym muzycznym poczynaniom dzielnie przewodzili: Krysia Adamczak – kierowniczka zespołu i nasz instruktor muzyczny – Sylwek Jerzyk. Organizacyjnie całość spinała Jola Gardyś – wiceprezeska naszego GUTW. W trakcie spotkania do zespołu oficjalnie przyjęliśmy nowego studenta GUTW i członka zespołu, Grzegorza Jarożka. Okazał się niezłym śpiewakiem i kompanem. Pierwszy dzień upłynął bardzo pracowicie, gdyż oprócz nauki pieśni moniuszkowskich przypomnieliśmy sobie prawie cały nasz repertuar. Integracyjny wieczór upłynął w dobrym, tanecznym nastroju.

Następnego dnia była wspaniała niespodzianka. Na zajęciach pojawiła się pani Agnieszka Turkiewicz, nauczycielka ze Szkoły Muzycznej w Gostyniu,  która profesjonalnie poprowadziła dalszą część warsztatów. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia, by lepiej przygotować się do śpiewu. Poznaliśmy ćwiczenia rozluźniające całe ciało, twarz, podniebienie, etc. Były też ćwiczenia wokalne zaproponowanych utworów St. Moniuszki. Słuchaliśmy i ćwiczyliśmy z zaciekawieniem. Pani Agnieszka pochwaliła nasz zapał do śpiewania oraz radość, która temu towarzyszy. Kolejny raz usłyszeliśmy taką opinię z ust profesjonalisty. To miłe i nas uskrzydla, dodaje zapału do dalszych ćwiczeń i występów. Lubimy nasze spotkania, śpiewanie i dyskusje… i ciągle nam mało.

Dziękujemy Joli, Krysi i Sylwkowi, że dzięki ich zaangażowaniu możemy realizować nasze muzyczne pasje i odkrywać różne rodzaje twórczości. Poznajemy też bliżej siebie i lubimy ze sobą przebywać. Problemem jest tylko nasze gadulstwo, co często denerwuje naszego instruktora muzycznego, ale pracujemy nad tym, bo muzyka i śpiewanie są dla nas the best.

tekst Bogumiła Matczak
zdjęcia Jolanta Gardyś

październik

22

„Kultura w sieci” i „Działam w sieciach społecznościowych”

Autor: Zbigniew Kosiński

To tytuły dwóch szkoleń, które odbyły się w dniach 22-23 października i 5-6 listopada 2019r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli. Zajęcia prowadziły nauczycielki tej szkoły, panie: Agnieszka Wolniak i Karolina Antkowiak oraz pan dyrektor Jarosław Adamczak w ramach projektu grantowego „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: wielkopolskiego i zachodniopomorskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Uczestnikami byli m. in. nasi studenci, łącznie 24 osoby, które postanowiły poszerzyć swoje kompetencje informatyczne. Ponieważ wszyscy już dziś surfujemy w sieci, nie od parady jest dowiedzieć się, jakie są jej możliwości oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają tam na nas. Poznaliśmy trochę historii Internetu, jej twórców, usłyszeliśmy, jak dokonywać bezpiecznych zakupów oraz jak szybko znaleźć potrzebne informacje. Na prośbę słuchaczy panie wyjaśniły parę zagadnień technicznych typu: jak skanować dokumenty, zdjęcia i inne, jak przenosić zdjęcia z telefonu do folderów, czy na nośniki zewnętrzne, wysyłać je oraz zrobić oryginalne zaproszenie w ładnej szacie graficznej. Omawiane zagadnienia poparte były ćwiczeniami, a panie cierpliwie wyjaśniały każdemu jego wątpliwości. W nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej panował gwar, bo każdy chciał jak najwięcej skorzystać i pytań było bez liku. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak drukarki 3D oraz ich wytwory, których całą kolekcję mogliśmy zobaczyć. Obserwowaliśmy pracę takiej drukarki oraz projektowaliśmy nieskomplikowane detale po założeniu kont na tinkercad.com. Była to duża frajda i warto było poświęcić czas, by dotknąć tych nowości. W czasie przerwy studenci delektowali się smacznym posiłkiem i kawą oraz dyskutowali o nurtujących ich problemach. W drugim dniu zajęć spotkał się z nami dyrektor szkoły, pan Jarosław Adamczak życząc owocnej pracy. Wiceprezes GUTW Jolanta Gardyś podziękowała dyrektorowi za zaproszenie i umożliwienie uczestnictwa naszym studentom w choć krótkim, ale pożytecznym   szkoleniu, wręczając upominki w postaci kubków z logo GUTW  i książkę. Na zakończenie panie prowadzące rozdały uczestnikom certyfikaty i stanęliśmy do wspólnej fotografii. Wcale nie chciało nam się wracać do domów, gdyż zajęcia były bardzo ciekawe i moglibyśmy jeszcze długo doskonalić nasze informatyczne umiejętności. Będziemy czekać na kolejne tak interesujące propozycje.

tekst i zdjęcia
Bogumiła Matczak i Jolanta Gardyś

lt.

26

E-PIT dla emerytów

Autor: Zbigniew Kosiński

E-PIT dla emerytów

Prowadzący – z-ca naczelnika Janusz Materkowski i Wioletta Jakuszkowiak, obecnych 24 studentów. Przystępnie, obrazowo, konkretnie. Pozdrawiam JG

tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś

lt.

7

powiatowy rzecznik praw konsumenta…

Autor: Zbigniew Kosiński

W środę, 7 lutego 2018 r. o godz. 11.oo w GOK „HUTNIK” Gminna Rada Seniorów zorganizowała spotkanie z cyklu „Bliżej prawa”. Gościem była pani Eliza Nowak – Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta. W spotkaniu uczestniczyli również słuchacze naszego uniwersytetu.

Pani Rzecznik opowiedziała, czym zajmuje się w swojej pracy, jakie prawa ma konsument nabywający towary lub usługi oraz jak prawidłowo dokonać reklamacji. Sporo miejsca poświęciła rękojmi i wynikających z niej praw konsumenta. Radziła słuchaczom, aby czytać dokładnie wszystko, co podpisują oraz być na bieżąco z prawem konsumenckim, bo jak mówi znana maksyma, nieznajomość prawa szkodzi. Pani Nowak zaoferowała pomoc w wyjaśnianiu trudnych spraw i wskazała miejsce swego urzędowania. Na zakończenie odpowiadała na pytania słuchaczy.

opracowanie i foto B. Matczak

lt.

5

Ochrona danych osobowych w stowarzyszeniu

Autor: Zbigniew Kosiński

W dniu 5.02.2018r. odbyło się szkolenie dla Zarządu i Komisji Rewizyjnej pt. „OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W STOWARZYSZENIU”. Szkolenie prowadziła Ewa Knapkiewicz.

Zapoznała uczestników z podstawowymi regulacjami prawnymi, prawami osoby, której dane dotyczą, obowiązkami informacyjnymi administratora danych, zasadami przetwarzania danych osobowych i sposobami ich zabezpieczania.

Rozporządzenie, które było podstawą szkolenia wejdzie w życie 25 maja.

Bogumiła Matczak