Na zaproszenie prezesa PTPN prof. Andrzeja Gulczyńskiego grupa studentów GUTW wzięła udział w spotkaniu, które odbyło się 13 listopada 2015 roku w Sali Posiedzeń PTPN. Było to kolejne spotkanie z cyklu Wielkopolskie miasta i powiaty, na którym odbyła się  prezentacja Gostynia i ziemi gostyńskiej.

Uczestników spotkania powitał prof. UAM dr hab. Andrzej Gulczyński. Podkreślił, że Towarzystwo powstałe w 1857r. prowadziło badania i upowszechniało polskie dziedzictwo naukowe.

Prowadzący spotkanie prof. Przemysław Matusik przypomniał na wstępie, że Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk to jedyna instytucja organicznikowska, której udało się przetrwać do naszych czasów. Jednak pierwszą taką instytucją było Kasyno Gostyńskie. Po jego likwidacji pozostała biblioteka, której zbiory przekazano do PTPN.

Następnie głos zabrał burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Jego prelekcja zatytułowana Gostyń – miasto ludzi z pasją przedstawiała sylwetki 8 obywateli Gostynia, których nazwał ambasadorami. Byli to: Sławomir Handke -miłośnik wojskowości i organizator zlotów grup rekonstrukcyjnych i historycznych pojazdów wojskowych „Strefa militarna” w Podrzeczu; Wojciech Czemplik – organizator Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromntana” i odkrywca mi.in kompozytora Józefa Zeidlera zwanego polskim Mozartem; Maciej Gaszek – pasjonat historii i współtwórca portalu historycznego dokumentującego historię ziemi gostyńskiej zapisaną na zdjęciach; Maciej Peda – pasjonat motoryzacji i współtwórca prywatnego muzeum, w którym można oglądać stare unikatowe auta; Waldemar Szwedek – popularyzator wschodnich sztuk walki, wychowawca młodzieży; Radosław Frydryszak – pasjonat kolarstwa, ambasador rekreacji rowerowej; Jolanta Gardyś – ambasador edukacji zaangażowana w działalność GUTW;  Alicja Jerszyńska – prezes zarządu Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Noe”.

Kolejny prelegent – prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Krzysztof Maćkowiak mówił o  wydawnictwach regionalnych poświęconych dziejom ziemi gostyńskiej. Skupił się głównie na dorobku gostyńskich regionalistów w ostatnich 25 latach, ale przypomniał   działalność na tym polu Stefana Jankowiaka i Stanisława Sroki przed 1989 r. Publikacje regionalne wydają m.in Muzeum w Gostyniu, Muzeum w Grabonogu, Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu. W omawianym okresie ukazało się ponad 90 publikacji regionalnych. Podsumowując stwierdził, że 25 lat to okres pracy systematycznej, stałej współpracy ze środowiskiem akademickim.

Obecny na spotkaniu kardynał Zenon Grocholewski opowiedział o swoim związku z Gostyniem, w którym  w 1953 r. rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym na Świętej Górze. Przez wiele lat pełnił wiele istotnych funkcji  w Kurii Rzymskiej. Był m.in. Prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Z Gostyniem Kardynała wiąże także osoba Edmunda Bojanowskiego – w decydującym okresie  biskup Grocholewski był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym.

Naukowe badania nad dziejami Gostynia XVIII i XIX w. to temat wystąpienia Damiana Płowego. Jest on znawcą lokalnej historii regionu gostyńskiego, autorem książek dotyczących wydarzeń, jakie miały miejsce po bitwie pod Poniecem w 1704 roku. Historia regionalna czy region pełen historii? – to pytanie, które postawił prelegent.

O pozaszkolnej edukacji regionalnej dzieci i młodzieży mówił Grzegorz Skorupski. Prowadzą ją w Gostyniu takie instytucje jak Muzeum, Biblioteka, Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik, ale też organizacje pozarządowe, m.in. Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary, Fundacja Miejsce Moje. Podał przykłady licznych działań w tym zakresie: cykl prelekcji „Studium wiedzy o regionie” odbywających się w czasie ferii zimowych, konkursy wiedzy o regionie, gry miejskie, spektakl teatralny prezentowany 1 kwietnia w rocznicę założenia miasta czy wreszcie film „Tak rodziła się wolność”.

Nadszedł czas na dyskusję, której moderatorem był JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Marian Gorynia. Na wstępie przedstawił nazwiska gostynian – pracowników naukowych UAM i UE z tytułami profesorskimi. Poinformował, że tematykę Gostynia poruszają liczne prace licencjackie, magisterskie i podyplomowe.

W żywej, pełnej pasji, niepozbawionej anegdot dyskusji  zabrało głos wielu uczestników spotkania, że wymienię tylko niektórych: Piotr Giermaziak, Włodzimierz Łęcki – były wojewoda poznański, Zdzisław Kamiński – prezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Czas spotkania znacznie przekroczył wyznaczony limit. Zwieńczeniem dyskusji było przeczytanie przez Jolę Gardyś wiersza naszego kolegi Tadeusza Wujka „Mój Gostyń”.

Ciąg dalszy dyskusji nastąpił przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

W Sali Posiedzeń PTPN, gdzie odbywało się spotkanie, można było obejrzeć okolicznościową wystawę i nabyć różne publikacje.

W zaproszeniu na spotkanie czytamy, że ten cykl spotkań służy m.in. umacnianiu więzi regionalnych. Słuchając wypowiedzi prelegentów, wiele się dowiedzieliśmy o regionie, odczuwaliśmy dumę z dotychczasowych dokonań, ale też uświadomiliśmy sobie, jakie są potrzeby i co można zrobić dla przyszłości naszej małej ojczyzny.

Zrelacjonowała i swoimi refleksjami się podzieliła Halina Spichał