„Obrazki z Ziemi Świętej”, tak brzmiał tytuł spotkania w bibliotece, dnia 22 marca 2016r. Pani Halina Radoła opowiadała zebranym o swojej wizycie w tych ciekawych miejscach. Temat ten nabrał szczególnej aktualności, ponieważ jesteśmy w okresie Wielkanocnym i zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Ich początek to Ziemia Święta. Prelegentka posługując się środkami audiowizualnymi przeniosła nas w tamte miejsca.
Ziemia Święta graniczy z Libanem i Syrią, a na południu z Egiptem. Wschodnią granicę stanowią Jordan oraz Jordania. Dzisiaj podzielona jest na terytorium żydowskiego państwa Izrael oraz arabską Autonomię Palestyńską, składającą się z Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. Od czasów biblijnych region ten stał się centralnym punktem trzech monoteistycznych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Podczas prezentacji poznawaliśmy ludzi i kulturę Izraela, flagę i godło-menorę. Posługują się tam językiem hebrajskim, arabskim, angielskim i rosyjskim. Płacą w walucie – szekle, ale także dolarach. Miasto Jerozolima od zamierzchłych czasów była obiektem podbojów. Dla Żydów szczególne znaczenie tego miasta wiąże się ze starożytną świątynią, wybudowaną przez Salomona. Ściana Płaczu – jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. W miejscu tym można zawsze zobaczyć Żydów, którzy modlą się, aby doczekali momentu odbudowy świątyni. Od roku 1965 decyzją rabina miejsce to podzielono na dwie części dla mężczyzn i kobiet. W mieście patroluje policja i wojsko z bronią. Na wszystkich przejściach są kontrole. Autonomiczna Palestyna oddzielona jest betonowym murem wysokim na 6 m.
Kolejne miejsce to miasto Nazaret – składa się z dwóch części. Górny zamieszkiwany głównie przez izraelskich Żydów, Dolny Nazaret w większości stanowią izraelscy chrześcijanie. Bazylika Zwiastowania znajduje się obecnie pod opieką franciszkanów.
Betlejem – kościół Narodzenia Pańskiego jest najstarszym kościołem chrześcijańskim na świecie. Grota Narodzenia to jedno z najświętszych miejsc w religii chrześcijańskiej. Gwiazda widoczna na posadzce po prawej stronie wskazuje miejsce narodzenia Jezusa.
Masada – to twierdza zbudowana przez Heroda Wielkiego na płaskowyżu wznoszącym się 440 m nad zachodnim brzegiem Morza Martwego. To tam żydowscy Zeloci bronili się przed rzymskimi żołnierzami w latach 72 -73 n.e.
Morze Martwe jest najniżej położonym punktem na ziemi. Ma większą wyporność niż woda morska. W 25% składa się z soli. Osad z jego dna ma zastosowanie lecznicze. Wiele kosmetyków jest produkowanych na bazie minerałów z Morza Martwego. Zwiedzający, korzystając z tego dobrodziejstwa, smarują się tą glinką.
Bazylika Grobu Świętego jest jedną z najważniejszych świątyń chrześcijańskich, zbudowana w miejscu ukrzyżowania Jezusa na Golgocie. Bazylika ta zbudowana została przez cesarza Konstantyna w 325r. Inwazja Persów przyniosła kościołowi szereg zniszczeń. Po zdobyciu Jerozolimy w 1099 r. krzyżowcy rozpoczęli remont i przebudowę bazyliki, z braku funduszy zrekonstruowali jedynie 1/3 oryginalnego kościoła. W 1852r. Turcy otomańscy przyznali specjalne przywileje i prawo do tego miejsca katolikom pod przewodnictwem franciszkanów oraz greckim i armeńskim prawosławnym .
Hajfa – była portem, obecnie jest siedzibą izraelskiej marynarki wojennej jak też portem dla amerykańskiej Szóstej Floty Wojennej. Hajfa po hebrajsku oznacza ”piękny brzeg” co odpowiada rzeczywistości, jako że majestatycznie wynurza się z morza.
Widzieliśmy muzeum Yad Vashem upamiętniające Holokaust i drzewa-pomniki upamiętniające osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów. Przykładem była Irena Sendler, Janusz Korczak i wielu innych.
Nie sposób tutaj wymienić wszystkich miejsc, które prezentowała prelegentka. Za przekazaną wiedzę i ciekawie spędzony czas pani Halina dostała moc oklasków i ikebanę wiosennych kwiatów, które w imieniu 38 słuchaczy wręczył Zbigniew Kosiński. Prezes podziękował też wszystkim za przybycie i złożył serdeczne życzenia świąteczne.
Napisała Maria Ratajczak Zdjęcia: Jolanta Gardyś i Zbigniew Kosiński