lis

25

Podróż przez życie

Autor: Biderman Aleksandra

25 listopada 2016 roku odbyła się w Bibliotece Miejskiej promocja zbioru wierszy Tadeusza Wujka „Podróż przez życie”. Publikacja ta powstała dzięki wsparciu finansowemu  Gminy Gostyń w ramach zadania publicznego. Składu komputerowego, projektu okładki, opracowania graficznego i druku dokonała drukarnia Real z Gostynia. Ilustracje zamieszczone w książce są autorstwa Ireneusza Komisarka, zamieszkałego w Gostyniu, członka Polskiego Związku Artystów Plastyków, najchętniej malującego konie, krajobrazy, akty kobiece, martwą naturę. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gostyniu, współwydawcą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu. W skład zespołu redakcyjnego weszły: Aleksandra Biderman, Jolanta Gardyś, Halina Spichał i Agnieszka Wujek. Halina Spichał dokonała również korekty.

Dyrektor Biblioteki Paweł Hübner oraz Zbigniew Kosiński, prezes Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powitali wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości. Następnie zaprosili nas na montaż słowno-muzyczny szkolnej grupy teatralnej MPF (młodzi, piękni, fantastyczni) z gostyńskiego liceum oparty na twórczości Tadeusza Wujka. Pomiędzy wierszami Tadeusza młodzież wplatała muzykę, śpiew, grę na flecie i krótkie recenzje i zachwyt nad poezją naszego uniwersyteckiego kolegi. A Tadeusz siedział skromnie w kąciku, skulony, wzruszony, zasłuchany. Wzruszeni byli wszyscy. Młodzież otrzymała gromkie brawa, a oprócz braw jeszcze piękne pudełko ze słodyczami oraz świeżutki zbiorek wierszy Tadeusza Wujka. Później każda dziewczyna i chłopak podeszli do pana Wujka z kwiatem róży dziękując mu za jego pisanie. Tadeusz otrzymał też od nich słoik pełen wspomnień, zakręcony, ale z możliwością jego otwierania i dorzucania nowych wspomnień.

Prezes Kosiński opowiedział jak doszło do wydania publikacji. A rzecz miała miejsce w roku ubiegłym podczas benefisu Tadeusza Wujka z okazji 30-lecia twórczości. Tadeusz dziękując za tę uroczystość wspomniał, że jego marzeniem byłoby, aby jego wiersze znalazły się w nowym tomiku (pierwszy wydany został w 1999 roku). Marzenie to spełniła obecna dziś na sali pani burmistrz – Elżbieta Palka.

Ola Biderman przybliżyła nieco sylwetkę Tadeusza Wujka, później głos zabrali przybyli goście, m.in. Alfred Siama, Elżbieta Palka, Sabina Hoska-Kaczmarek. Wzruszony gość honorowy podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wydania publikacji i zaprosił na lampkę szampana. Można było jeszcze z rąk autora otrzymać „Podróż przez życie”, uścisnąć dłoń twórcy, a później, w holu biblioteki łyknąć szampana, poczęstować się cukierkiem i zamienić, tak mniej oficjalnie, jakieś słówko z autorem.

tekst Aleksandra Biderman
zdjęcia Aleksandra Biderman, Jolanta Gardyś

161125_tadeusz-wujek-1 161125_tadeusz-wujek-5 161125_tadeusz-wujek-6 161125_tadeusz-wujek-8 161125_tadeusz-wujek-10 161125_tadeusz-wujek-17 161125_tadeusz-wujek-23 161125_tadeusz-wujek-24 161125_tadeusz-wujek-28 161125_tadeusz-wujek-33 161125_tadeusz-wujek-36 161125_tadeusz-wujek

Komentowanie wyłączone.

-->