Lis

21

Bezpieczeństwo seniora

Autor: Biderman Aleksandra

Pod tym hasłem upłynęło nam spotkanie w Starej Piekarni 21 listopada 2017 roku z udziałem przedstawicieli Policji: Moniki Curyk i Jakuba Tomczaka oraz Michała Jernasia z Państwowej Straży Pożarnej. Nas, studentów GUTW, było trzydziestu.

Po powitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości Monika Curyk pokazała film o wyłudzeniach pieniędzy od starszych ludzi metodą: na wnuczka, na policjanta, na CBŚ. Bardzo wiele o takich wyłudzeniach się mówi, pisze, pokazuje, a mimo to nie brakuje osób, które się dają nabrać i nieraz bezpowrotnie tracą swoje oszczędności.

Michał Jernaś z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyniu ostrzegał nas przed czadem. Ten cichy zabójca jest bardzo niebezpieczny, ponieważ nie widać go i nie czuć. Emitowany może być przez lampy, piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwa stałe i na gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody i inne.
W przypadku złego zainstalowania, uszkodzenia, niewłaściwej eksploatacji, źle działającej wentylacji dojść może do ulatniania się czadu. Oglądaliśmy dwa rodzaje (jest więcej) czujników do zainstalowania w domu oraz film, w którym doszło do tragedii z powodu zasłoniętej kratki wentylacyjnej.

Pan Jakub Tomczak opowiadał nam o zasadach poruszania się na drogach, ścieżkach dla pieszych, ścieżkach rowerowych. Ten temat wywołał najwięcej pytań. Pytania dotyczyły konkretnych sytuacji w naszym mieście na drogach, pytano jak postąpić w przypadku, gdy wiemy, że ktoś jeździ samochodem, a nie powinien z powodu choroby, jak reagować, gdy za kierownica siada pijany. Rowerzyści pytali o oznaczenia na ścieżkach rowerowych, w jakim przypadku można przejeżdżać na rowerze na pasach. Pytań było sporo, a pan Tomczak na każde znał odpowiedź.

Pomysłowość przestępców nie zna granic, i nieraz jeszcze będziemy prosić przedstawicieli Policji czy Straży Pożarnej o nowe informacje w tym temacie.

Napisała obecna na spotkaniu Aleksandra Biderman

Komentowanie wyłączone.

-->