Sty

23

Fascynujacy Dubaj

Autor: Zbigniew Kosiński

We wtorek 23 stycznia  2018 r. o godz. 17.00 w auli ZSO studenci GUTW  wysłuchali wspomnień z podróży do fascynującego Dubaju. Naszym przewodnikiem był Franciszek Kozłowski, który w listopadzie ubiegłego roku odwiedził ten daleki emirat.

Swoją wyprawę nazwał podróżą w XXII wiek. Prezentując film oraz fotografie starał się to udowodnić. Podkreślił, że Dubaj jest dowodem pragmatyczności Arabów. Tam wszystko musi być naj…: domy stupiętrowe, stok narciarski wewnątrz galerii handlowej, znakomite drogi, szkielet dinozaura w domu towarowym, największe centrum handlowe, największa fontanna, jedyny 7gwiazdkowy hotel na świecie, najwyższy budynek świata, największe automatycznie sterowane metro, duże telebimy do oglądania meczy na plaży, sztuczne wyspy w kształcie palm, podwodny hotel…..i jeszcze mnóstwo wspaniałości, o których nam się nie śniło. Warto było posłuchać naszego kolegi i na kilkadziesiąt minut przenieść się do innego świata.

Dubaj, miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj, leży przy południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. Jest największym i najbardziej zaludnionym miastem ZEA. Decyzja rządu o przejściu z gospodarki uzależnionej od wydobycia ropy na nastawioną na usługi i turystykę, skutkowała rozwojem budowlanym w kilkunastu ostatnich latach. Uczyniło to z Dubaju jedno z najszybciej rozrastających się miast. Obecnie liczy ok. 3 mln mieszkańców. Oficjalnym językiem jest arabski, ale powszechnie używa się języka angielskiego. Oprócz Arabów, którzy mieszkają tam na stałe, spotkamy wielu tzw. rezydentów, którzy w Dubaju pracują. Są to Hindusi, Irańczycy, Chińczycy, również Brytyjczycy. Nie brak też Polaków, niektórzy nawet zamierzają pomagać w organizowaniu wycieczek indywidualnych z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podczas prezentacji filmu nagranego przez prelegenta, obejrzeliśmy pustynne jeep – safari, atrakcyjny taniec brzucha, widok na Dubaj z wieży 7 gwiazdkowego hotelu Burdż al-Arab oraz  Dubai Mall czyli największe centrum handlowe świata z oceanarium, w którym pływa 33 tysiące okazów ryb i zwierząt morskich. Zachwyt słuchaczy wzbudziła Dubai Fountain czyli największa na świecie fontanna, w której woda niemal tańczy w rytm arabskiej muzyki. Jej wdzięk podziwialiśmy w scenerii nocnej, co dodatkowo podkreśliło niecodzienność wydarzenia. W centrum Dubaju stoi makieta budynku, który będzie mierzył 1102 m, a wszędzie widać mnóstwo nowo wznoszonych budowli. Dużą atrakcją był też Dubai Miracle Garden czyli tonący w kwiatach, głównie petuniach, ogród pełen kwiatowych figur zwierząt, budowli itp. Co roku na przełomie listopada i grudnia powstaje ta ogromna wystawa kwiatów, która ściąga liczne rzesze turystów.

Dowiedzieliśmy się również, że Dubaj w porozumieniu z Kuwejtem, buduje klimatyzowany stadion. Będzie on wykorzystany przy organizacji Piłkarskich Mistrzostw Świata w 2022 roku.

Prelegent podkreślił, że w Dubaju można czuć się bezpiecznie. Policji nie widać, ale gdy coś się dzieje, pojawia się natychmiast i dyskretnie wprowadza porządek. Zakazany jest hazard, a alkohol można kupić i spożywać tylko w hotelu. Ludzie, których spotkał byli mili i uprzejmi, co dodatkowo uatrakcyjniło pobyt.

Franciszek Kozłowski zachęcał słuchaczy do odwiedzania biur podróży i skorzystania z opcji last minut, i „posmakowania” Dubaju na żywo.

Słuchacze nagrodzili podróżnika gromkimi brawami. Miłym akcentem był upominek i kwiaty, które wręczyła zast. prezesa, Jolanta Gardyś.

tekst: Bogumiła Matczak
zdjęcia: Bogumiła Matczak, Jolanta Gardyś

Komentowanie wyłączone.

-->