mar

6

Wernisaż ikon w Muzeum

Autor: Zbigniew Kosiński

6 marca 2018r. o godz. 19.oo w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu spotkali się entuzjaści malarstwa sakralnego, wśród których nie zabrakło słuchaczy GUTW. Podczas wernisażu ikon obejrzeliśmy niezwykłe prace artystów amatorów z Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Wystawa „Ikonostas – ikony na płótnach malowane” czynna będzie do 29 marca 2018r.
Na ekspozycji prezentowane są obrazy w technice olejnej z elementami pozłotnictwa płatkowego wykonane przez sekcję plastyczną dla dorosłych GCK w Poniecu. Autorzy prac to: Tatjana Bartków, Ewa Bańkowiak, Urszula Podworska, Genowefa Urbańska, Małgorzata Jurkowska i Tomasz Bzdęga.
Wernisaż otworzył dyrektor muzeum Robert Czub. Przedstawił artystów z Ponieca i zaprosił do obejrzenia prac. Bardzo ciekawy był występ księdza proboszcza z Żytowiecka, Jacka Tosia, który na co dzień pisze ikony i ma dużą wiedzę praktyczną. Ikona, oprócz piękna ma jeszcze wymowę symboliczną w rodzajach kolorów, wielkości postaci, ich ujęciu. Goście z podziwem przyglądali się ekspozycji i rozmawiali z twórcami. Wernisaż pozostawił niezapomniane wrażenia.
tekst i zdjęcia Bogumiła Matczak

Komentowanie wyłączone.

-->