Wrz

13

Spotkanie nad Malińczą

Autor: Biderman Aleksandra

Ach, cóż to był za spacer!

Przedostatni wakacyjny spacer przed inauguracją nowego roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku w Gostyniu odbył się wyjątkowo w czwartek, a nie w środę, 13 września 2018 r. i miał odmienny charakter.

Jak zwykle spacerowicze w grupie 14 osób wyruszyli sprzed siedziby Zarządu GUTW o godz. 9.00. Najpierw grupa maszerowała przez miasto. Dopiero za jego granicami spacerowicze weszli na ścieżkę w lesie. Wszyscy szli niespiesznym krokiem, żywo rozmawiając, dzieląc się wrażeniami ze spędzonych wakacji, zwłaszcza że wiele osób nie miało przez 2 miesiące ze sobą kontaktu. Ranek był pogodny, a nawet po poprzednim upalnym dniu powietrze było rześkie i chłodne. „Gdy piechurzy na spacerze/ To pogoda musi być” napisał Tadeusz w wierszu „Spacerowicze” i te słowa  zabrzmiały jak zaklęcie.

Grupa zmierzała w kierunku Piasków. Miejsce docelowe to Przystań nad Malińczą. To właśnie tam umówiliśmy się jeszcze przed wakacjami na spotkanie integracyjne z czterema koleżankami z Piasków. W sumie było nas 18 osób. Pomysł rzuciła Danka T., podchwyciła go radna pani Irena Różalska, a dzięki dobrej woli i współpracy UG Piaski, Domu Kultury w Piaskach, Zarządu GUTW został zorganizowany piknik w pięknych okolicznościach przyrody na wolnym powietrzu. Aura była bardzo łaskawa, nie dokuczał upał, świeciło słońce, powiewał lekki wiaterek.

Spacerowicze, którzy dotarli na miejsce, ujrzeli stoły i ławki pod parasolami, stos drzewa przygotowany do rozpalenia ogniska, aparaturę nagłaśniającą, którą „zarządzał” pan Hodowany i liczne grono osób zajętych ostatnimi przygotowaniami.

Krótko po godz. 10.00 zgromadzonych serdecznie powitała Irena Różalska, a po niej głos zabrał Zbyszek Kosiński. Oboje życzyli dobrej zabawy. Przyjemne zostało połączone z pożytecznym. Dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania nieodległości przez Polskę prelekcję zatytułowaną „Mieszkańcy Piasków w Powstaniu Wielkopolskim” wygłosił nauczyciel szkoły w Bodzewie Bartłomiej Ratajczak. Po niej wysłuchaliśmy wiersza Tadeusza pt. „Piaseczna Góra” wygłoszonego przez autora.

Nasze spotkanie zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Piaski Wiesław Glapka. W kilku słowach przypomniał historię zagospodarowania miejsca nad Malińczą z siłownią pod chmurką,  placem na ognisko, które oddano do dyspozycji mieszkańców i turystów i gdzie można organizować różne spotkania i imprezy. Życzył wszystkim miłego biesiadowania, a do jego życzeń dołączyła się pani Różalska, zachęcając także do korzystania z siłowni.

Wreszcie zaczęliśmy biesiadowanie z towarzyszeniem muzyki. Gospodarze przygotowali smakowity poczęstunek. Pijąc kawę i delektując się plackiem z owocami słuchaliśmy muzyki, a następnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne np. „Czerwone maki” oraz piosenki np. „Zielony mosteczek”. I znowu trzeba przytoczyć słowa z wiersza Tadeusza, które trafnie odzwierciedlały panującą atmosferę: „Nastrój w grupie doskonały/ Gwar i uśmiech chce się żyć”.

Abyśmy nie opadli z sił, przygotowano kiełbaski z grilla.

Rozpalone zostało  ognisko i wtedy atmosfera stała się gorąca nie tylko w przenośni, ale dosłownie.

Te przyjemne chwile uwieczniliśmy na licznych zdjęciach. Ne obyło się bez zdjęcia zbiorowego, oczywiście przy ognisku.

W radosnym nastroju spotkanie dobiegło końca. Przed rozstaniem zostały wręczone upominki: kubki z logo GUTW oraz książki, m.in. tomik poetycki Tadeusza „Podróż przez życie” oraz piękny album o powiecie gostyńskim. Wręczyli je wójtowi Wiesławowi Glapce, radnej Irenie Różalskiej oraz prelegentowi Bartłomiejowi Ratajczakowi prezes Zarządu GUTW Zbyszek Kosiński oraz Ola Biderman.

W taki oto sposób interesująco i z pożytkiem  spędziliśmy czas na spacerze zakończony piknikiem. Mamy nadzieję, że następne spacery również nas usatysfakcjonują.

Relacja Halina Spichał
Zdjęcia Halina Spichał, Aleksandra Biderman

 

Komentowanie wyłączone.

-->