20 listopada 2018 roku gościliśmy w sali bibliotecznej dwie panie: Elżbietę Palkę z Gostyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Jestem” oraz Honoratę Jankowiak – autorkę dwóch książek o gostyniankach i gostyniakach, dla których nasze miasto stało się zbyt małe na realizację własnych marzeń.

Pani Honorata, niczym detektyw, wyszukiwała wśród znajomych oraz na portalach społecznościowych osób z Gostynia, których różne koleje losu, plany, marzenia rzuciły daleko od własnego gniazda. W 2017 roku powstała książka pt. „Gostynianka w wielkim świecie” opisująca losy 11 kobiet. Jest Ewa, która uczy języka niemieckiego na Sycylii, Karolina – projektantka mody, Natalia poszukująca ropy i gazu na świecie, Natalia – specjalistka od efektów specjalnych w filmach, Ewa – podróżniczka, pisarka, od lat mieszkająca  w Kolumbii, Ania pracująca na misjach m.in. w Afryce, tancerka Marlena, Iwona – telewizyjna specjalistka d.s. wizerunku i producentka pokazów mody, Magdalena – pilot wycieczek na Bałkanach, Agnieszka uzależniona od Kanady oraz Magdalena – specjalistka od projektowania wnętrz. Portret każdej z tych kobiet w bardzo ciepły sposób przybliżyła nam pani Honorata.

Od czasu wydania tej książki minął rok. Ciągle pani Jankowiak na łamach portalu Gostyn24 i do niedawna także Gazety Gostyńskiej rozmawiała z ludźmi dla których Gostyń jest za mały. Przyszedł czas na wydanie książkowe, niejako drugiego tomu „Gostynianki”, ale tym razem o panach. Tytuł książki to „Gostyniacy i ich sposób na życie”. I znów mamy 11 biogramów, rozmów z ludźmi żądnymi przygód, ciekawej pracy, ludzi ciekawych po prostu świata. Poznajemy Andrzeja, który od małego chłopca interesował się dinozaurami i z Gostynia dotarł aż na Oksford, dyplomatów – Adriana i Mateusza pracujących w Brukseli, śpiewaka operowego – Marka, Jakuba – muzyka Orkiestry Symfonicznej w Warszawie, pasjonata wspinaczki wysokogórskiej – Sylwestra i miłośnika podróży i pająków – Szymona. Przeczytać możemy też o Igorze – miłośniku rycerstwa, a w szczególności walk rycerskich,  kowalu wykuwającym wraz z żoną broń białą, zbroje rycerskie i noże, grotołaza Filipa, biegacza Adama oraz Grzegorza – jedynego Polaka pracującego dla renomowanej marki dżinsowej Diesel we Włoszech. Tak jak panie, tak i panów krótko acz bardzo ciekawie przedstawiła pani Honorata. Pani Elżbieta Palka opowiedziała o całej otoczce związanej z wydaniem obu książek. Paniom marzy się jeszcze jedna książka o ludziach, którzy pozostali tutaj na miejscu i tutaj w pełni się realizują.

Było wiele pytań, wylosowano sześć egzemplarzy książek, szczęśliwcy mogli stanąć w kolejce po autograf. Było to bardzo miłe spotkanie, trwało 1,5 godziny a uczestniczyły w nim 22 osoby.

tekst Aleksandra Biderman
zdjęcia