Mar

16

Nadleśnictwo Piaski …noc sów.. i ognisko(?)

Autor: Zbigniew Kosiński

Paweł Karolczak, od niedawna członek GUTW, uczestniczył, jak zwykle – aktywnie, tym razem w ogólnopolskim wydarzeniu zorganizowanym przez zarząd GUTW i Nadleśnictwo Piaski pn. „Noc sów” i na swoim profilu FB napisał:
„Czego to dziś nie było na Nocy Sów. Nie było ogniska, bo padał deszcz, ale była gorąca atmosfera. Nie było pieczenia kiełbasek, ale za to były grzane z wody. Był niesamowity pasjonat ptaków, wspaniały nauczyciel Pan Grzegorz Lorek, był jego kolega Adam Stankowski – autor albumu o ptakach, który na dobre zdjęcie potrafi czekać latami, był spacer w deszczu do lasu, sowy co prawda nie dopisały, ja spotkałem jedną, jest na zdjęciu. Poznaliśmy chłopca Antosia ze szkoły w Pudliszkach, który swoim zainteresowaniem ornitologią budził ogólny podziw. Były jeszcze imieniny prezesa UTW, kolegi Zbyszka, było jeszcze wspólne śpiewanie i czytanie poezji o sowach. Było jeszcze było… ale nie o wszystkim napiszę. Podkreślę jeszcze niezwykłe zaangażowanie, otwartość i życzliwość pracowników Nadleśnictwa w Piaskach”, za co serdecznie im dziękuje 38 studentów utw! Było więc interesująco, ekspresyjnie i smacznie.

…i jeszcze kilka słów Krysi Jankowskiej:
W dniu 16-03-2019 r. grupa studentów GUTW (38 osób) udała się do Nadleśnictwa Piaski, aby wziąć udział w organizowanej tam „Nocy Sów. Zostaliśmy serdecznie powitani przez Nadleśniczego Pana Tomasza Kwiecińskiego oraz jego zastępcę Pana Ryszarda Szymankiewicza. W Izbie Leśnej czekał też na nas bohater spotkania Pan Grzegorz Lorek – ornitolog i nauczyciel biologii. Gościem był również Pan Adam Stankiewicz lokalny miłośnik przyrody i pasjonat fotografowania ptaków oraz autor pięknej książki o ptakach „U źródeł Rowu Polskiego”. W spotkaniu uczestniczył też młody pasjonat ptaków – Antoś – uczeń szkoły w Pudliszkach, który mimo młodego wieku zadziwił nas wiedzą ornitologiczną.  Pan Grzegorz w bardzo ciekawy i wnikliwy sposób opowiedział nam i pokazał na filmie życie tajemniczych i magicznych ptaków – sów. Przy kawie i dobrym pieczywie z przyjemnością słuchało się opowieści o życiu tych ptaków, ich zwyczajach oraz śladach jakie pozostawiają w naszym środowisku.
W Polsce mamy kilkanaście gatunków sów, w tym 9 lęgowych. Sowy od wieków przedstawiane są jako symbol mądrości, jednak nierzadko są prześladowane przez człowieka, ze względu na złą sławę, jaką im przypisywano w różnych legendach. Mimo tego już  w starożytności sowę uznano jako boskiego ptaka. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego sowy latają bezszelestnie i co sprawia, że mogą odwracać głowę o 270 stopni, podczas gdy człowiek o 180. Podczas wykładu Pan Grzegorz „puścił” w obieg eksponaty, dzięki którym mogliśmy zobaczyć budowę układu kostnego oraz dotknąć aksamitnie gładkich piór oraz wziąć do ręki tzw. ”wyplówkę”.  Dowiedzieliśmy się również, że ptaki te posiadają bardzo dobrze rozwinięte ośrodki słuchowe i wzrokowe, co w dużej mierze pomaga im w nocnym polowaniu. Królową sów jest płomykówka, zaś król to puszczyk mszany, który toleruje ludzi, ale czasem może też być niebezpieczny. Na temat sów można by mówić w nieskończoność, ale nas czekała jeszcze wycieczka do lasu. Była to wyjątkowa okazja, aby w ten wieczór zaobserwować i usłyszeć głos tych wspaniałych ptaków. Pogoda  nie była dla nas łaskawa, noc była ciemna i padał deszcz. Mimo cierpliwego oczekiwania i nawoływania głosu puszczyka nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie byliśmy tym zawiedzeni, bo już sama wycieczka do lasu była dla nas czymś wyjątkowym. Powróciliśmy do Izby Leśnej, aby tam zakończyć nasze spotkanie, podzielić się wrażeniami i rozwiać różne wątpliwości dotyczące życia sów – ptaków pięknych i mądrych, zdaniem ich miłośników. Mimo późnej pory jeszcze trochę czasu spędziliśmy przy wspólnym posiłku, a dla umilenia czasu koleżanki Ola, Maria i Krysia pięknie zarecytowały wiersze o sowach. Był to bardzo miły akcent tego spotkania. Posileni, wzbogaceni obszerną wiedzą o sowach i naładowani pozytywną energią udaliśmy się do swoich domów.

tekst: Paweł Karolczak, Krystyna Jankowska
zdjęcia: Jolanta Gardyś, Paweł Karolczak, Zbigniew Kosiński

Komentowanie wyłączone.

-->