Kwi

11

„Czy wiem co jem? dodatki do żywności„

Autor: Zbigniew Kosiński

„Czy wiem co jem ? dodatki do żywności„ 11 kwietnia 2019 r w LO Gostyniu słuchacze GUTW mogli wysłuchać ciekawego wykładu pani Joanny Kabały na temat „Czy wiem co jem ? dodatki do żywności” .

Na  rynku mamy różnorodność produktów spożywczych. Są w pięknych kolorowych opakowaniach i szczegółowym opisem. Jednak nie zawsze zwracamy uwagę do końca o czym informuje nas producent. Produkty spożywcze zawierają różne środki chemiczne, które pełnia funkcję: konserwantów, poprawiają smak i zapach itp. Są to związki oznaczone literą E i cyframi np. E-100 – 199 to barwniki syntetyczne, E 600- 699 wzmacniacze smaku. I tak nieświadomie kupując dany produkt  dostarczamy  sobie szkodliwe związki chemiczne np. azotany, azotyny i pochodne związków benzenu. Nadmiar spożywanych związków może powodować alergie pokarmowe, skórne oraz choroby układu pokarmowego a nawet raka. Niektóre E pełnią  funkcję wypełniaczy np. w serkach „Danio”. Dużo środków chemicznych konserwujących (azotany) znajdziemy w mięsie i jego przetworach (wędliny, szynka).

Po wysłuchaniu tego wykładu każdy kupujący produkt będziemy szczegółowo oglądać i czytać zamieszczone informacje dbając tym samym o swoje zdrowie.

tekst: Barbara Kubiak
zdjęcia Jolanta Gardyś
 

Komentowanie wyłączone.

-->