gru

8

Szlakiem świątecznych dekoracji

Autor: Biderman Aleksandra

Kolejna środa spacerowa. 8 grudnia to pochmurny dzień i w dodatku wietrzny. Ale taka aura nas nie odstrasza i w czwórkę ruszamy w trasę. Idziemy ul. Poznańską. Mijamy oświetlone lampkami sklepy, dekoracje świąteczne w ogródkach  przydomowych, i tak dochodzimy do Sklepu- Galerii, przed którą dumnie prezentuje się złoty renifer ciągnący piękne złote sanki. Zgodnie z tradycją robimy sobie fotkę. Wchodzimy do sklepu i naszym oczom ukazują się cudowne dekoracje nie tylko świąteczne. Kto lubi takie klimaty może pięknie udekorować swoje mieszkanie. Robimy zakupy i ruszamy w dalszą trasę ul. Unii Europejskiej, a w jednym z ogródków na ul Nad Kanią podziwiamy jeszcze kwitnące żółte i czerwone róże.

Trochę zmarznięte, ale z humorem  docieramy do „Verni” na ciepłą kawkę. W nogach mamy 8 km.

Każde dekoracje przedstawiały symbolikę świątecznego wystroju.
„Gwiazda” – symbolizuje narodziny Chrystusa. Wskazywała drogę Trzem Królom, uważano, że gwiazda zawsze pokazuje drogę do domu.
„Choinka” –  symbolizuje życie. Zwyczaj ubierania choinki przybył do Polski na pocz. XIX wieku.
„Świeca” – ma być znakiem zaproszenia Maryi i Józefa, aby Jezus mógł się także narodzić w naszym domu. W Polsce świecę zapala się na wigilijnym stole.
„Sianko” – garść siana położona pod obrusem symbolizuje ubóstwo i żłobek, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus.
„Dzwonki” –  to symbol dobrej nowiny.

Tak więc symbolika wystroju, niezwykłe zwyczaje bożonarodzeniowe, kolędy i pastorałki to bardzo wdzięczny i interesujący temat.
Uwaga: Następny spacer przypadałby 22 grudnia, tuż przed świętami. Przekładamy go zatem na 29 grudnia. Będziemy po świętach wypoczęci, najedzeni to trochę ruchu wszystkim się przyda. Zapraszamy!

tekst i zdjęcia Maria Nowak

 

 

Komentowanie wyłączone.

-->