25 listopada 2010 roku wysłuchaliśmy wykładu prof. zw. dr hab. Adama Choińskiego. Jest on pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Instytucie Geografii Fizycznej i Kształcenia Środowiska Przyrodniczego i Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej. Jednak dla studentów Uniwersytetu III Wieku Profesor przygotował wykład nt. Grecji, do której podróżował.
Grecja to ekscytująca kraina słońca, morza, starożytnych ruin skąpanych w olśniewającym egejskim świetle, która od stuleci budzi zachwyt turystów. Wspaniałe cywilizacje, które powstały i upadły nad Morzem Egejskim, pozostawiły imponującą spuściznę, z której czerpiemy do dziś. Wielu turystów przybywających do Grecji zdąża prosto na wyspy, których są setki.
Wraz z Profesorem udaliśmy się na wyspę Santorim (Thira). Tworzą ją zatopione częściowo krawędzie krateru wulkanicznego otaczające głęboką lagunę, która stanowiła kiedyś wysokie centrum wyspy. Główna miejscowość to Fora, posiadająca ciekawe obiekty i dobrze przygotowana na przyjęcie turystów.
Następnie przenieśliśmy się na Kretę (Kriti), największą i najdalej na południe wysuniętą wyspę, krainę potężnych gór oraz pamiątek po najstarszej z wielkich cywilizacji Europy. W Knossos zwiedziliśmy minojskie ruiny i ciekawe wykopaliska.
Wyspa Korfu to ciekawe miejsce z pięknymi zabytkami np. kapliczkami przydrożnymi. Miasto Korfu, zwane Kerkiną, posiada dwa forty na skalnych wzniesieniach.
Następnie zwiedziliśmy Albanię, kraj biedny, posiadający wiele zabytków. Ciekawostką są bunkry, których jest 800 tysięcy a każdy waży 8 ton.
Czas naszego spotkania minął szybko. Myślę, że wielu słuchaczy zauroczyło się pięknem Grecji i tam się wybierze.

Napisała Irena Matysiak

prof.choinski

zdjęcie Andrzej Czabajski