Po długim oczekiwaniu Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w postaci budowy obwodnicy Gostynia. 8 lutego oficjalnie przekazano plac i dzienniki budowy wykonawcy obwodnicy Gostynia dla DW 434. Spółka Strabag rozpoczęła roboty w czwartek 10 lutego. Wyczekiwana przez mieszkańców Gostynia obwodnica będzie miała długość 8,4 km (wraz z drogą łączącą ją z istniejącym układem komunikacyjnym o długości 1,8 km). Jej początek to skrzyżowanie z drogą powiatową nr 4939P Gostyń – Krajewice, a koniec – na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń – Smogorzewo. Całkowita wartość zadania wynosi  117,5 mln zł, w tym 85,2 mln zł udział UE. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano w 2023 roku.

A nasza spacerowa grupa w składzie 10 pań, dziś 9 marca 2022 roku, udaje się w kierunku Piasków. Tuż za ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż pól rozpoczęła się już wycinka drzew i krzewów. Zniknęło 3 i poł hektara lasu. Nadleśnictwo Piaski w miejsce wyciętych drzew posadzi taką samą ilość w innym miejscu. Wycinka ta związana jest oczywiście z budową obwodnicy. Niemniej jednak przy tej okazji w terminie późniejszym wykonane zostanie około 600 metrów ścieżki pieszo-rowerowej Piaski-Gostyń.

Straszą puste przestrzenie w lesie, zryta ścieżka, powalone drzewa, ułożone i pocięte na kawałki drewno. Teraz już można przejść ścieżką, ale jeszcze kilka dni temu było to niemożliwe. Jak to w życiu bywa: coś za coś. Czasem musi być gorzej aby było lepiej. Pogoda jest dziś piękna. Świeci słoneczko. Jeszcze nie teraz, ale w drodze powrotnej zdejmujemy czapki (nareszcie) i wystawiamy buźki do słońca. Pod tablicą „Tu powstaje obwodnica Gostynia, która usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo podróżowania” robimy sobie wspólne zdjęcie. Mały odpoczynek przy błogosławionym Edmundzie Bojanowskim i dziarskim krokiem ruszamy do „Czterech Garów” – restauracji w rynku. Czeka nas tam miła niespodzianka. Piękny lokal. Dekoracje w oknach i na specjalnych stolikach składają się z robionych ręcznie papierowych kwiatów. Są piękne. Na stolikach w wysmukłych wazonikach żywe, kolorowe kwiaty. Panie witają nas bardzo miło, złączają dwa stoliki razem, podają pyszną kawę w dużych kubkach i wspaniały jabłecznik. Wspominamy wczorajszy Dzień Kobiet w naszym Uniwersytecie a Maria N. przygotowała nam konkurs „Sprawdź, czy świat polskich książąt i hrabiów nie jest ci obcy”. Znowu wiemy trochę więcej a wiedzieć zawsze warto.

Ruszamy w drogę powrotną. Dziś przedeptałyśmy 11 i pół kilometra.

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman