27 stycznia o godz. 17.00 w auli liceum na to pytanie odpowiadał dr Arkadiusz Bernal. Zajmuje się on problematyką naukową: opodatkowaniem przedsiębiorstw (uchylaniem się od opodatkowania, opodatkowaniem usług finansowych) i finansami przedsiębiorstw. Pełni liczne funkcje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest członkiem Senatu, członkiem Senackiej Komisji ds. Kształcenia, członkiem Senackiej Komisji ds. Budżetu i Finansów, członkiem Komisji Rektorskiej ds. Statutu UEP.
Pierwsze pytanie pana doktora skierowane do nas – słuchaczy GUTW było: Dlaczego bierzemy kredyt? Z różnych przyczyn: bierzemy kredyt na mieszkanie, na lepszy samochód, na wakacje.
Przedstawił nam pojęcia: oprocentowanie nominalne, oprocentowanie rzeczywiste. Przy spłacaniu przez nas kredytu w ratach miesięcznych przy oprocentowaniu nominalnym bank zyskuje więcej niż gdybyśmy ten kredyt spłacili w całości po upływie roku.
Oprócz stopy nominalnej i efektywnej istnieje jeszcze stopa rzeczywista, czyli to wszystko co spłacamy (odsetki, prowizję, ubezpieczenie).
Uważać należy na:
• kredyty walutowe – odsetki mogą ulec zmianie wraz ze wzrostem waluty
• kredyty 0% – gdy dochodzi prowizja, to już nie jest 0%
• kredyty 0%, bez prowizji – dochodzi ubezpieczenie, czyli kredyt i tak spłacamy z odsetkami
• mini ratka w PKO – rata kredytu jest co prawda mała, ale spłacamy ją 5 lat, przy kredycie 1000 zł stopa efektywna wynosi 22,5%
• kredyt konsolidacyjny – spłata mniejszych rat, ale przy dłuższym terminie tej spłaty
• udzielanie pożyczek przez firmę Provident – przy podpisywaniu umowy zwracać szczególną uwagę na RRSP (roczną rzeczywistą stopę procentową). Wynosić ona może nawet ponad 300%. Opłaty przy tej pożyczce są gigantyczne, a spłacać należy ją co tydzień.
Myślę, że pojęcie kredytu jak i zwracanie uwagi na wszystkie warunki przy jego zaciąganiu nie będą już dla nas czarną magią. Oczywiście, zawsze najlepiej nie brać kredytu, ale jeśli już musimy…

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman