Warsztaty Zdrowia w Zakopanem… to były piękne dni
18 września 2023r. o 6:00 trzydziestoosobowa grupa studentów GUTW wyruszyła z Gostynia do Zakopanego, aby usprawnić swoje ciało i ducha na kolejnych Warsztatach Zdrowia. W tym roku zorganizowaliśmy aż 2 wyjazdy, do Świnoujścia w maju i do Zakopanego we wrześniu, gdyż takie zapotrzebowanie zgłaszali nasi studenci.
Do stolicy Tatr dotarliśmy o 15:00, podróż przebiegła sprawnie dzięki wygodnemu autokarowi pana Dolińskiego i umiejętnościom panów kierowców Przemka i Piotra.
Po rozlokowaniu się w pokojach DZ Leśniczanka, zjedliśmy obiadokolację zaserwowaną przez panią Małgosię Radwan i udaliśmy się do tzw. świetlicy na wykład pt „Zdrowy Styl Życia”. Jest to przestronne pomieszczenie urządzone w stylu góralskim, gdzie spotykaliśmy się w małych lub dużych zespołach, w zależności od potrzeb. Tam spędzaliśmy miłe chwile na pogawędkach przy kawie, rozgrywkach karcianych, ale tez słuchaliśmy pogadanek pana Zbyszka Kuśnierza, organizatora warsztatów (wespół z panią Małgosią). Były też filmy np. o Władysławie Zamojskim, wielkim patriocie i dobroczyńcy, o budowie kolejki na Kasprowy, o stawianiu krzyża na Giewoncie oraz fabularny pt. „Pływaczki”.
Bardzo ucieszyła nas obecność na warsztatach Joli Gardyś, która dojechała sama z Poznania na indywidualne zaproszenie organizatorów. Przy powitaniu pan Zbyszek podkreślił, że to dzięki Joli udało się nawiązać współpracę z GUTW i kontynuować ją przez 8 lat.
Każdy dzień rozpoczynaliśmy spacerem z kijkami (lub bez) po Równi Krupowej Dolnej i Górnej, potem śniadanie i dłuższa lub krótsza wycieczka. Wędrowanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, aby dobrze przygotować się do górskich wypraw. Codziennie rano w holu na tablicy znajdowaliśmy program całego dnia. Każdy mógł wybrać, co dla niego odpowiednie. W czasie 10 dni zaliczyliśmy takie miejsca… atrakcje jak: Gubałówka i Polana Szymoszkowa, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Rusinowa Polana, Kalatówki i Hala Kondratowa, Pustelnia Brata Alberta, Dolina Kościeliska i Schronisko na Polanie Ornak, Dolina Strążyska, Droga pod Reglami, Sanktuarium MB Cudownego Medalika na Olczy, Jaszczurówka, Pęksowy Brzysk, Muzeum Jana Kasprowicza Harenda. Udało nam się też posmakować zakopiańskiej kultury i obejrzeć spektakl teatralny w Teatrze im. St. Witkiewicza pt. „Wiśniowy sad”. Była to 3,5 godzinna uczta, a po niej długie dyskusje o odbiorze nieco unowocześnionej sztuki… warto było. Oprócz wycieczek zorganizowanych, były też wypady indywidualne do licznych zakątków Zakopanego, wieczorne spacery no i oczywiście zakupy upominków. Niezmiennie powodzeniem cieszyły się oscypki. Ostatni wieczór spędziliśmy na podsumowaniu warsztatów. Podziękowaliśmy pani Małgosi, która karmiła nas po królewsku bez odrobiny mięsa i cukru (czuliśmy, ze detoks podziałał), oraz panu Zbyszkowi, który opracował i zrealizował program wędrowania i zwiedzania. Był naszym przewodnikiem, w czasie spacerów prowadziliśmy niekończące się rozmowy o zdrowiu, życiu i itp. Razem z nami na warsztatach przebywali znani nam już z poprzednich wyjazdów opolanie: Małgosia, Waldek, Ela i Krysia. Tworzyliśmy razem zgraną grupę. Uczestnicy zdeklarowali chęć udziału w warsztatach 2024r., gdyż organizatorzy zaproponowali nowe terminy w przyszłym roku. Nabór będzie ogłoszony na stronie internetowej GUTW. W czwartek 28 września pożegnaliśmy Zakopane i wypoczęci, i zadowoleni wróciliśmy do naszych domów. Uczestnicy podkreślali, że to był piękny czas, zresztą uśmiechnięte buzie mówiły same za siebie. Dziękujemy firmie Doltrans, za bezpieczną i wygodną jazdę, a teraz pozostaje nam już tylko pomarzyć o następnym wyjeździe, no i powspominać miniony czas.
tekst: Bogumiła Matczak,
fot: Bogumiła Matczak, Teresa Kulig