770-lecie Śremu
20 maja 2023 roku przyjechała do Gostynia 50-osobowa wycieczka z Towarzystwa Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja” ze Śremu, którą prowadziła v-ce szefowa tej organizacji Krystyna Szymańska, nasza szkolna koleżanka. Krystyna urodziła się w Gostyniu, tutaj skończyła liceum, potem przeniosła się do Śremu. Zwróciła się o pomoc do mnie w organizacji tej wycieczki.
Dzisiaj, 30 września, Śrem obchodzi swoje wielkie święto: 770-lecie miasta. Osoby (organizacje), które pomogły w organizacji poznania miast Wielkopolski, przybyły dziś na tę uroczystość. Od nas były cztery osoby, zabrakło Pawła Karolczaka, który wraz z Robertem Czubem był przewodnikiem śremskiej wycieczki po mieście, a potem wraz z całą grupą jechał do Domachowa i Krobi po drodze opowiadając o naszej historii, gospodarce i ludziach.
Uroczystość oficjalna odbyła się w pięknym gmachu Muzeum, przemawiał burmistrz miasta Adam Lewandowski, potem Krystyna Szymańska, a po niej wykład miał o historii Śremu, o ludziach związanych z miastem Krzysztof Budzyń, śremski przedsiębiorca, bibliofil i kolekcjoner, historyk amator, wydawca, autor książek. Wykład był bardzo zajmujący i ciekawy, chwilami nawet humorystyczny.
Po wykładzie zostaliśmy zaproszeni do dwóch autobusów, które obwiozły nas po mieście. Przewodnicy opowiadali o najciekawszych miejscach, potem był spacer po mieście i zakończenie nastąpiło w leśniczówce, gdzie zaserwowano obiad, kawę oraz występy artystyczne. Byliśmy zachwyceni występem zespołu Melodia z Pobiedzisk, w skład którego wchodzą emeryci i renciści z miejscowego klubu.
Dziękujemy naszej koleżance Krystynie Szymańskiej za zaproszenie do udziału w tak ważnym wydarzeniu miasta Śrem. Za 5 lat Gostyń będzie obchodził 750-lecie.
W wydarzeniu udział wzięły: Irena Parysek, Maria Nowak, Dorota Majchrzak oraz Aleksandra Biderman
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman