Cze

16

Zakończenie VIII semestru

Autor: Biderman Aleksandra

Zakończenie VIII semestru, czyli IV roku działalności Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się w gościnnej firmie KAWON pana Krzysztofa Nowaka. Jest to firma rodzinna z ponad 40-letnim doświadczeniem w produkcji ziół, a 22 lata temu rozpoczęła produkcję ziołowych produktów leczniczych.
Obecnie zatrudnia 66 osób. Dzięki zaproszeniu przez nasz Uniwersytet pana Nowaka na wykład o ziołach 3 lata temu, dziś przedstawiciele KAWONU jeżdżą po całej Polsce promując w ten sposób swoją firmę.
W pięknym zielonym ogrodzie ziołowym rozstawione zostały stoły i krzesła, kapela podwórkowa „Eka” rozłożyła swoje instrumenty, koleżanki na nieczynnym obecnie pobudowanym dużym grillu poustawiały swoje prace z origami modułowym, przewodniczący Andrzej Czabajski położył na stole, przy którym mieli zasiąść goście, naszą kronikę.
Powoli zaczęli zjeżdżać się studenci i zaproszeni goście. Przybyli: Elżbieta Palka – zastępca burmistrza Gostynia, Andrzej Pospieszyński – starosta gostyński, Maria Zielony – Przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Leszna, profesor Marian Gorynia – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Sabina Hoska-Kaczmarek – dyrektor GOK Hutnik w Gostyniu, Lucyna Tęga – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Paweł Hübner – dyrektor Biblioteki oraz Maria Markowska ze Szkoły Muzycznej w Gostyniu. Wszystko miało zacząć się o godz. 13.00, ale z powodów niezależnych od nas spóźnił się autobus dowożący studentów. Ponieważ członkowie kapeli Eka mieli ograniczony czas, więc cała impreza rozpoczęła się od ich występów. Przedtem, oczywiście Bolesław Matyla powitał wszystkich gości i studentów, przeprosił za małą zmianę porządku dzisiejszego spotkania i kapela rozpoczęła występy. Zaśpiewała kilka piosenek w naszym, poznańskim języku, były uśmiechy, śmiechy i duże brawa.
O godz. 14.00 Bolesław Matyla dopuścił do głosu Przewodniczącego GUTW Andrzeja Czabajskiego, który w kilkunastominutowym przemówieniu złożył podziękowania naszym sponsorom i przyjaciołom oraz przedstawił to, co robiliśmy w VII i VIII semestrze. Zaproszeni goście w kilku słowach wyrazili uznanie dla pracy Przewodniczącego i członków Zarządu. Następnie Bolesław Matyla ogłosił podpisywanie porozumień. Dziś porozumienia o współpracy podpisywali: Lajla Zaborowska – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu, Sabina Hoska-Kaczmarek – dyrektor GOK Hutnik, Lucyna Tęga – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Porozumienia podpisywane były przy stoliku umieszczonym na mosteczku nad stawem, gdzie pływały kolorowe rybki. Ze strony GUTW porozumienia podpisywał przewodniczący Andrzej Czabajski.
Kiedy część oficjalna dobiegła końca wszyscy ochoczo ustawili się w kolejce po poczęstunek, na który składała się kawa, herbata, kawałek kaszanki, kawałek kiełbasy, chleb i drożdżowy placek z owocami. Szef KAWONU, pan Krzysztof Nowak zaprosił chętnych do zwiedzenia zakładu. Prowadząc nas po halach produkcyjnych i magazynach objaśniał cykl produkcji począwszy od ziół dostarczanych do zakładu aż do gotowych wyrobów, które kupujemy np. w sklepie zielarskim mieszczącym się tuż przy herbaciarni Żurawinka w Gostyniu. Głęboko oddychaliśmy wpuszczając do naszych płuc unoszące się w powietrzu zapachy przeróżnych ziół.
Byli przedstawiciele gazet, telewizji gostyńskiej, przeprowadzali wywiady z przewodniczącym, ze mną, która prowadziłam warsztaty origami, robili zdjęcia. Naszym fotografem był Zbyszek Kosiński. Zdjęcia można będzie obejrzeć na naszej stronie gutw.logostyn.pl.
Wszystko ma swój kres. Dziękowaliśmy gospodarzowi za przemiłe przyjęcie. Dziękowaliśmy sobie wzajemnie za wspólnie spędzony czas. Pogoda nam dopisała. Od 20 września wchodzimy w kolejny, piąty rok naszej działalności. Oby ten rok był jeszcze owocniejszy w dokonania niż miniony.

Relacja Aleksandra Biderman
Zdjęcia Zbigniew Kosiński

Komentowanie wyłączone.

-->