przedruk ze strony internetowej jak poniżej
OTWARTE ZABYTKI
Naszą ambicją jest włączenie obywateli w aktywne uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji obywatelskiego wzbogacania danych pochodzących z państwowego rejestru zabytków, a następnie we współtworzenie portalu – bazy wiedzy o polskich zabytkach połączonej z obywatelskim monitoringiem ich stanu. Podczas akcji wzbogacania danych pochodzących z rejestru zabytków chcielibyśmy pokazać uczestnikom i opinii publicznej, jak można skutecznie pracować na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zasób rejestru zabytków. O tym, że taki crowdsourcingowy sposób pracy może być bardzo efektywny pokazały nasze doświadczenia podczas Open Data Day 2011.
… Efekty pracy osób zaangażowanych w akcję wzbogacania danych pochodzących z rejestru będą podstawą do stworzenia ogólnodostępnego portalu zbudowanego w oparciu o „obywatelski rejestr zabytków”. Portal będzie umożliwiał m.in. odnalezienie zabytków w najbliższej okolicy, zobaczenie ich na mapie, zgłaszanie alertów o stanie zabytków, uzupełnianie opisów (połączenie z Wikipedią), dodawanie zdjęć, proponowanie obiektów, które powinny zostać objęte ochroną konserwatorską oraz na podstawowym poziomie funkcje społecznościowe – łączenie się osób w grupy zainteresowań itp.
…. Działania w ramach akcji społecznościowej planujemy prowadzić w okresie od 3 do 24 lipca 2012. Uruchomienie serwisu-bazy wiedzy o zabytkach planujemy na połowę sierpnia 2012. …
***
Zarząd GUTW zachęca naszych studentów, i nie tyko, do zapoznania się z zasadami projektu i wsparcia tego typu wydarzenia w budowaniu obywatelskiego zasobu wiedzy o zabytkach.
Więcej szczegółów na stronie internetowej www.centrumcyfrowe.pl