8 stycznia 50 osób z GUTW zebrało się w auli Liceum, aby wysłuchać wspomnień Krzysztofa Fekecza z ponad 700 km pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Hiszpanii. Zebranych powitał prezes Zarządu Zbigniew Kosiński. Prelekcja została przygotowana przez Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku i Muzeum w Gostyniu.
Pan Krzysztof najpierw nakreślił krótko rys historyczny dotyczący św. Jakuba, zwanego Większym lub Starszym oraz pielgrzymek do jego grobu. Początek kultu dało odkrycie w VI wieku w Jerozolimie grobu św. Jakuba. W IX wieku przeniesiono jego grób do Hiszpanii. Od tego czasu datowane są pielgrzymki. Około roku 1139 powstał Kodeks Kaliksta – pierwszy Przewodnik pielgrzyma. Celem pielgrzymki jest Santiago de Compostela, a symbolem muszla św. Jakuba. W roku 1993 Droga św. Jakuba wpisana została na listę UNESCO.
Krzysztof Fekecz wraz z księdzem Michałem Kuligiem rozpoczęli swoją pielgrzymkę 28 czerwca, zakończyli 22 lipca. Przez 24 dni przeszli 727 km niosąc przez cały czas bagaże na własnych plecach. Po drodze podziwiali m. in. kościół w Cizur Menor, most w Puente la Reina, zamek królewski w Estelli, Irache – źródło wina, gdzie każdy pielgrzym mógł zaczerpnąć i napić się wina, klasztor i kościół San Juan de Ortega, pomnik Jana Pawła II na Górze Radości i wreszcie katedrę w Santiago de Compostela. Codzienne uczestniczyli we mszy św. sprawowanej przez księdza Michała bądź w kościołach, które spotykali na swej drodze. Robili średnio po 30 km, śpiąc w domach dla pielgrzymów. W tych domach dostawali pieczątki do specjalnych paszportów. Po przybyciu na miejsce otrzymali na tej podstawie certyfikat pokonania Drogi św. Jakuba. Mimo, iż ta pielgrzymka dopiero co się skończyła, pan Krzysztof już myśli o następnej. Dziękujemy za piękne przeżycia, za możliwość zobaczenia tego wszystkiego na zdjęciach i życzymy panu Fekeczowi dużo zdrowia.
Tekst Aleksandra Biderman
Zdjęcia Aleksandra Biderman i Halina Spichał