W ramach Gostyńskich Spotkań z Kulturą, w piątek 15 marca 2013 r. w Szkole Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu miał miejsce koncert, na który przybyła liczna grupa melomanów, w tym w dużej liczbie studenci naszego Uniwersytetu.

Wykonawcami koncertu byli uczniowie oraz absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Poznaniu. Wśród wykonawców byli również laureaci Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.

W nastrój i atmosferę tego koncertu wprowadziła nas pani  dyrektor Lajla Zaborowska, a dyrektor Szkoły z Poznania przedstawił swoich wykonawców.

W kilku utworach muzyki klasycznej na saksofonach wystąpili soliści oraz trio saksofonowe z towarzyszeniem fortepianu. Pięknie zabrzmiały bardzo żywiołowo wykonane sceny kostiumowe z XIX-wiecznej opery komicznej „Fra Diavalo” francuskiego kompozytora Daniela Aubera. Wpadająca na scenę z widowni grupa „rozrabiaków” z pałkami i strzelbami (z plastiku) wywołała poruszenie wśród słuchaczy. Młodzi wokaliści upajali się „winem” w zaimprowizowanym na scenie lokalu i popisywali pięknymi głosami. Poczuliśmy przedsmak prawdziwej opery.

Następnie dwaj bracia i ich kolega popisali się brawurowym wykonaniem koncertu na bardzo dużym instrumencie o nazwie marimba. Opanowane do perfekcji uderzania pałeczkami po ”klawiaturze” przy szybkich zmianach pozycji przy instrumencie wprowadzały w zachwyt. Ten sam zespół zaprezentował się również na instrumentach perkusyjnych. Wszyscy wykonawcy nagrodzeni zostali rzęsistymi brawami.

W czasie przerwy przy kawie i ciasteczkach mieliśmy możliwość dzielenia się spostrzeżeniami i wrażeniami. Odbyło się również losowanie drobnych upominków.

Opuszczaliśmy gościnne progi Sali Koncertowej bardzo zadowoleni z mile i kulturalnie spędzonego czasu.

Zrelacjonowała Maria Wujek