Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zaczyna szósty rok działalności. Inauguracja roku akademickiego 2013/2014 odbyła się 26 września 2013r.  w auli ZSO w Gostyniu. Licznie zgromadzonych studentów i zaproszonych gości powitał Prezes Zarządu GUTW Zbigniew Kosiński. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Leszek Maliński – Sekretarz Starostwa Powiatowego, Elżbieta Palka – Burmistrz Gostynia, Jacek Bartkowiak – Dyrektor ZSO w Gostyniu, Sabina Hoska – Kaczmarek – Dyrektor GOK w Gostyniu, Paweł Hűbner – Dyrektor Biblioteki w Gostyniu, Robert Czub – Dyrektor Muzeum w Gostyniu. Przybyły także przedstawicielki UTW w Krobi Domicella Skrzypalik i Apolonia Dykcik.

Następnie chóralnie odśpiewaliśmy hymn naszego UTW „Choć minął nam już złoty wiek”.

Zgodnie z tradycją wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. zw. dr hab. Aleksander Zandecki, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. Wykład zatytułowany „Paradoksy współczesnego świata” był rozwiniętą refleksją na temat zjawisk i procesów występujących w dzisiejszym społeczeństwie.

Zjawiskiem znamiennym jest wypieranie tradycji oraz istnienie wielu przeciwieństw, paradoksów np. im więcej wiemy, tym więcej mamy wątpliwości, świat produkuje coraz więcej żywności, ale jednocześnie nie znika problem głodu, odkrywamy galaktyki, ale nie rozumiemy bliskich. Celem samym w sobie staje się wydajność. Mówca zwrócił szczególną uwagę na dwa paradoksy: pracy i czasu. Ten pierwszy polega na tym, że wskutek wzrostu wydajności pojawia się wymuszona bezczynność. Z kolei paradoks czasu przejawia się w taki sposób, że mimo iż dzięki różnym udogodnieniom ludzie mają więcej czasu do spożytkowania, wszyscy skarżą się na jego brak. Jest to konsekwencją m.in. pracy w nieunormowanym czasie. Wolny czas to największa ofiara produktywności.

Zjawiskiem znamiennym jest mnogość i tempo zmian, za mało trwałości, np. krótkotrwałość lub jednorazowość produktów. To przekłada się na stosunki międzyludzkie.

Dążenie do ciągłej zmiany wynika także z pragnienia dorównania innym. Stąd wzmożona konsumpcja,  która nie służy zwykłemu zaspokajaniu potrzeb, lecz kreowaniu przewagi nad innymi.

Coraz częściej obserwujemy brak oddzielenia czasu wolnego od czasu pracy, co może wynikać np. z przeceniania własnej niezbędności dla firmy. Zjawisko to i jego skutki można ująć w taki oto paradoks: „Ludzie spędzają długie godziny w pracy, której nie znoszą, by kupić rzeczy, których nie potrzebują, aby zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubią”.

W dalszej części wykładu prelegent stwierdził, że ubożeją relacje z bliskimi, dzieci są traktowane jako inwestycja, innych traktujemy jako magazyny potrzebnych części, dążenie do kariery niweczy inne potrzeby, np. poznawanie człowieka, bycie w związku. Człowiek współczesny utracił zdolność do refleksyjnego myślenia oraz umiejętność  nawiązywania trwałych więzi.

Swój wykład zakończył, przywołując myśl historyka idei prof. Jerzego Jedlickiego: „Niczego co cenne nie dostaje się za bezcen”.

Inaugurację uświetnił występ chóru SONORE pod dyrekcją Barbary Szymkiewicz. Słuchacze nagrodzili wykonawców rzęsistymi brawami.

Komunikaty o planach na najbliższy okres przekazała Ola.  Opuszczaliśmy aulę, życząc sobie  wzajemnie wytrwałości, sukcesów i dużo zadowolenia.

Zrelacjonowała Halina Spichał
Zdjęcia: Halina Spichał, Aleksandra Biderman