Mar

18

Daleki Wszechświat – prof. Tadeusz Michałowski

Autor: Zbigniew Kosiński

Pan profesor dr hab. Tadeusz Michałowski – polski astronom, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu jest współpracownikiem prof. Wnuka. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Toruniu, na tym uniwersytecie też się habilitował. W swojej pracy zajmuje się badaniem fizycznej budowy planetoid na podstawie zmian ich jasności określając kształt planetoid, właściwości ich powierzchni oraz oś i czas rotacji. Jest osobą, którą w uznaniu jego pracy, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, jedną z planetoid nazwano 7747 Michałowski.

Dzisiejszy wykład to kolejna podróż dzięki pobudzeniu naszej wyobraźni przez pana profesora tym razem w przestrzeń kosmiczną. Dzięki uprzejmości naszego drogiego gościa z pewnością została przybliżona ta niewyobrażalnie bezkresna przestrzeń oraz ciała w niej istniejące i poruszające się. Oczywiście ze względu na obszerność tej wiedzy dziś poznaliśmy tylko jej cząstkę. A są to niewyobrażalnie ogromne twory np. Droga Mleczna to 200 mld gwiazd. Przypuszcza się, że super gromady to największe struktury i ich badanie jest ważne dla kosmologii, gdyż struktury te odzwierciedlają warunki, jakie panowały na początku istnienia wszechświata. Astronom Hubble (1929r.) – odkrył, że wszechświat się rozszerza. Wiedząc, że odległość galaktyk jest proporcjonalna do ich prędkości oddalania się, uzyskano narzędzie do określania położenia galaktyk we wszechświecie. Obserwacje CfA (obserwatorium Harward Center) określiło ich zasięg – kilkaset milionów lat świetlnych – w ten sposób otrzymano katalog galaktyk, który nadawał się do uznania go jako reprezentatywnego fragmentu wszechświata. Najbliższe galaktyki jednak znajdują się w odległości 160 tys. lat świetlnych (Wielki Obłok Magellana – pół. południowa).

Ludzkość interesowała się od najdawniejszych czasów tym, co na „niebie”. Nasza wiedza o astronomii w większości przypadków ogranicza się do wiedzy ze szkoły średniej. Już w IV w pne. Arystoteles stworzył statyczny model wszechświata a w 1610 r. Galileusz stwierdził, że Droga Mleczna jest skupiskiem gwiazd. W 1916r. Albert Einstein – teorią względności

fekst i foto Andrzej Czabajski

Komentowanie wyłączone.

-->