13 kwietnia 2010 roku o godz. 8.00 z dworca PKS wyruszamy do Potarzycy, Żerkowa i  Śmiełowa. Pogoda piękna, chociaż rano jeszcze zimno.

Mijamy Borek z kościołem Matki Boskiej Zdzieskiej, piekną miejscowość Rusko z pałacem oraz kościołem o konstrukcji szachulcowej ścian, dobijamy do gimnazjum w Potarzycy, które jako jedyne gimnazjum w Polsce posiada planetarium.

Opiekun tego planetarium, emerytowany nauczyciel pan Andrzej Owczarek najpierw wprowadził nas w temat. Opowiedział o powstaniu planetarium, pokazał przyrządy, jakimi ogląda się niebo, następnie zaprosił nas do drugiej sali na niezapomniane przeżycia. Zasiedliśmy pod kopułą o średnicy 5 metrów. Seansowi towarzyszyła wspaniała muzyka cyfrowej jakości. Pan Andrzej włączył projektor i ujrzeliśmy fragmenty północnej i południowej półkuli nieba. Oprócz gwiazd zobaczyliśmy drogę mleczną, równik niebieski, znaki zodiaku, planety, Słońce i Księżyc. Wszystko to uzupełniane było wiadomościami, opowieściami podanymi nam w taki sposób, że słuchało się tego wykładu jak pięknej bajki. Niewielu ludzi posiada taki dar przekazywania wiedzy.

Z Potarzycy udaliśmy się przez Jarocin do Żerkowa, gdzie w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w pięknej restauracji zjedliśmy lekki posiłek. Następnie droga zawiodła nas do Śmiełowa, do muzeum im. Adama Mickiewicza. Pani przewodnik, Maria Pera, zaprosiła nas do podróży po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem. Mogliśmy podziwiać rękopisy poety, osobiste pamiątki, pierwodruki, meble, niezliczone ilości rysunków, rzeźb i obrazów. To w tym miejscu narodził się pomysł napisania „Pana Tadeusza”. Wiele postaci poznanych na Ziemi Wielkopolskiej odnalazło się na kartach epopei. Jeszcze krótki spacer po parku okalającym budynek i porozbierani do krótkich rękawów wsiadamy do autobusu. O 17.00 jesteśmy w Gostyniu.

tekst Aleksandra Biderman

foto Halina Spichał