6 listopada o godz. 17.00 w salce odczytowej biblioteki odbyło się spotkanie z Jackiem Getnerem, pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Spotkanie przygotowała Halina Radoła, pracownik biblioteki. Obecnych było 40 osób, w tym naszych studentów – 30.
Pan Jacek Getner rozpoczął spotkanie od przeczytania fragmentu trzeciej książki o panu Przypadku pt. „Pan Przypadek i korpoludki”. Powiedział kilka słów na temat tej książki jak również całej serii i pozostała część spotkania była właściwie dialogiem z przybyłymi do biblioteki. Pytania były przeróżne, dotyczyły bohaterów książek, twórczości w ogóle, pytano o scenariusze filmowe, o sposób pisania, o spacer po Gostyniu. Pan Jacek odpowiadał. Dowiedzieliśmy się np., że nieco wcześniej przyjechał do Gostynia, by pospacerować starymi uliczkami, zwiedził kościół farny, w muzeum podziwiał stroje biskupiańskie, pospacerował deptakiem, podziwiał rynek. Urodził się w Warszawie i tam mieszka, studiował prawo, ale go nie skończył. W latach 1997-2005 pracował jako copywriter w kilku agencjach reklamowych. Bardzo lubił tą pracę. Pisał też opowiadania (około 500) do pism kobiecych, m.in. do „Kalejdoskopu losów”, „Cieniów i Blasków”. Jest autorem dwóch sztuk: „Gorszego gatunku mężczyzny” i „Kliniki Dobrej Śmierci” wystawianej obecnie w teatrze Barakah w Krakowie. Tworzy scenariusze do seriali: „Daleko od noszy”, „Klanu”, „Malanowskiego i Partnerów”. Współtworzył scenariusz i dialogi do gry komputerowej „Wiedźmin 2”. Pisze też wiersze i libretta musicali. Jest autorem książek: „Trzynasty minister”, „Brzydka miłość”, „Dajcie mi jednego z was”, „Sextelefon”, „Prawda obiektywna”.
W dzieciństwie zaczytywał się w książkach Niziurskiego, zna całą serię o panu Samochodziku, jest wielbicielem Joanny Chmielewskiej, ceni Agatę Christie. Ma dom, rodzinę, ale pisać chodzi do domu rodziców. Najlepszy czas na pisanie, jego zdaniem, to godz. 8.00 – 16.00.
I jeszcze kilka słów o najnowszym dziele pana Jacka Getnera, czternastoczęściowej serii o panu Przypadku. W każdej książce, a do tej pory ukazały się trzy: „Pan Przypadek i trzynastka”, Pan Przypadek i celebryci” oraz „Pan Przypadek i korpoludki” opisane są trzy zdarzenia kryminalne, których rozwiązania podejmuje się genialny, irytujący wszystkich wkoło warszawski detektyw z zamiłowaniem do biegania i rozwiązywania zagadek. Tytuły poszczególnych opowiadań nawiązują do znanych utworów literackich. Cykl ten autor umieścił w dziale komedii kryminalnych z elementami komedii romantycznej.
Spotkanie dobiegło końca. Warto było wygospodarować półtorej godziny na romans z literaturą.
Tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman