Rok 2010 ogłoszony został Rokiem Świętego Jakuba. Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy miejsca, które powinien odwiedzić: Grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz grób św. Jakuba w Santiago de Compostela. Do tego miejsca wiodą liczne szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba. Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności.

            Krzysztof Fekecz przedstawił nam członków Bractwa św. Jakuba Apostoła z Żabna: Aurelię i Marka Palmów oraz Monikę i Piotra Pasiecznych.

            Pani Aurelia przybliżyła nam postać św. Jakuba, apostoła Pana Jezusa. Opowiedziała o drogach jakubowych w Polsce oraz na świecie. Na przeźroczach mogliśmy zobaczyć mapy z zaznaczonymi drogami. Członkowie Bractwa przywieźli ze sobą strój, który zakładają przy okazji oficjalnych spotkań.

            Państwo Monika i Piotr Pasieczni posiłkując się slajdami opowiedzieli nam o swojej pielgrzymce szlakiem, oczywiście św. Jakuba, wiodącym od miejsca Saint Jean Pied de Comp znajdującego się na granicy między Francją a Hiszpanią poprzez Pampionę, Burgos, Astorgę aż do Santiago de Compostela. Szlak ten liczący 777 km pokonali pieszo w 27 dni. Mimo, że szlak ten prowadzi w większości między polami jest dobrze oznakowany, po drodze znajdują się sklepy oraz schroniska.

            Pan Krzysztof Fekecz namawiał nas, abyśmy spróbowali przejść pieszo chociaż mały kawałek szlaku w Polsce od Lubinia w kierunku Santiago de Compostela, niewiele, chociaż ze 20 km.

tekst i zdjęcia Aleksandra Biderman