W Kongresie uczestniczyli m.in. Bronisław Komorowski, Prezydent RP wraz z Małżonką, Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej, Mieczysław Augustyn – senator i Michał Szczerba – Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, a także Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m. st. Warszawy.
Po otwarciu i powitaniu gości przez Krystynę Lewkowicz – Prezesa Fundacji OP UTW i Michała Szczerbę, głos zabierali goście honorowi, po czym Jacek Michałowski – Szef Kancelarii Prezydenta RP i Przewodniczący Kapituły Konkursu oraz prof. Tomasz Szapiro, Rektor SGH przystąpili do prezentacji, wręczenia tytułów, dyplomów i odznaczeń zasłużonym działaczom UTW, a także statuetek laureatom konkursu „Wielka Osobowość UTW” i „Przyjaźni Seniorom”.
W panelu dyskusyjnym przedstawiciele sejmu, rządu i świata nauki zaprezentowali dokonania oraz główne kierunki działalności UTW w Polsce, których jest już ponad 520 zrzeszających około 150 tys. słuchaczy.
Na zakończenie uczestnicy Kongresu przyjęli dokument DEKLARACJĘ KOŃCOWĄ, która stanowi najważniejsze wydarzenie obchodów 40-lecia ruchu UTW w Polsce, mające na celu podsumowanie dotychczasowego dorobku edukacyjnego i społecznego ruchu oraz wyznaczeniu dla niego priorytetów dalszego dynamicznego rozwoju.
Należy podkreślić bardzo dobrą organizację Kongresu, jego rzeczowość i twórczą atmosferę i profesjonalizm. Kongres zakończył się recitalem Ireny Santor.
Ps. Atmosfera podczas II Kongresu UTW – Wielkiej Gali w Teatrze Wielkim z parą Prezydencką na czele była podniosła, twórcza i niezwykła. W czasie przerw na kawę i herbatę spotkaliśmy wielu znanych i zaprzyjaźnionych studentów innych UTW, m.in. z Leszna, Ostrowa, Gniezna, Ostrzeszowa, Łęczycy. Szczegółową relację i galerię zdjęć z II Kongresu UTW można znaleźć na str. http://www.fundacjaoputw.pl/galeria.html
Relację przekazała Jolanta Gardyś
Zdjęcia udostępniła Krystyna Adamczak