Celem dla 50-osobowej grupy z GUTW były 25 kwietnia 2015 r. te trzy miejscowości. Wycieczkę zorganizowało Muzeum w Gostyniu. Wyruszyliśmy o godz. 7.30. Robert Czub, prowadzący, opowiedział nam o celu naszej podróży zaznajamiając nas z obiektami, które będziemy zwiedzać i przytoczył najbardziej istotne sprawy, na które musimy zwrócić uwagę.
Pierwszy przystanek to Muzeum Powstańców Wielkopolskich imienia Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, gmina Tarnowo Podgórne istniejące w budynku przy ulicy Ogrodowej 1 od grudnia 2008 roku. Czekając na przewodnika pana Michała Kępińskiego podziwialiśmy w holu portrety królów polskich. Pierwsza sala muzeum poświęcona była powstaniu, a w szczególności powstańcom wielkopolskim: sztandary, ściany zapełnione biogramami powstańców, archiwalne zdjęcia, wycinki z gazet, ordery, kartki powstańcze wysyłane do rodzin, książeczki wojskowe i inne dokumenty. Pan Kępiński następnie zaprowadził nas na piętro budynku, gdzie przedstawieni byli Wielkopolanie biorący udział w walce o niepodległość w latach 1919-1920. Walczyli w obronie Lwowa, w armii niemieckiej na frontach I wojny światowej. Były zdjęcia z wizyty Piłsudskiego w Poznaniu, zdjęcia z I wojny światowej na ziemiach polskich, mundury żołnierskie. Trzecia sala w całości poświęcona została generałowi Dowbor Muśnickiemu oraz tragicznym losom czwórki jego dzieci.
Z Lusowa udaliśmy się do Szamotuł, by poznać dzieje miasta zwiedzając Muzeum Zamek Górków, gdyż taką nazwę nosi to muzeum od 1990 roku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z panią przewodnik od piętra zamku. Najpierw była sala balowa z pięknymi meblami, obrazami, piecem kaflowym ręcznie wyrabianym, potem sala rycerska, salonik Pani, gabinet Pana. Muzeum posiada również blisko 1200 ikon z różnych pracowni na świecie i należy do najbardziej zróżnicowanych artystycznie w Polsce. My mogliśmy zobaczyć jedynie część wystawionych dzieł. Kolekcja robi wrażenie. Mieści się ona w tzw. Sali Gotyckiej. Jej początki sięgają 1994 roku, kiedy to Muzeum zaczęło otrzymywać obiekty sztuki cerkiewnej zatrzymane przez służby celne przemytnikom. Od stycznia 1999 roku, kiedy Muzeum stało się jednostką organizacyjną podległą Starostwu Powiatowemu w Szamotułach przestało otrzymywać ikony z Urzędów Celnych. Kolekcja powiększa się teraz dzięki zakupom własnym, darowiznom, wypożyczeniom długoterminowym. Baszta Halszki z XV wieku na czterech  kondygnacjach przedstawia dzieje miasta od czasów najstarszych aż do 1945 roku. Jedna z sal poświęcona jest Halszce, księżniczce Ostrogskiej, która w niej mieszkała przez 14 lat.
Opuszczamy Szamotuły. W Stęszewie pani przewodnik, studentka stęszewskiego UTW pokazuje nam historię miasta zaklętą w przedmiotach codziennego użytku. Zapoznajemy się z historią cechów, bractw kurkowych, szkolnictwa, powstania wielkopolskiego, podziwiamy ręcznie wyszywane sztandary. W hali wystaw czasowych możemy obejrzeć wystawę: „Szkło, porcelana i emalia przez wieki” ze zbiorów stęszewskiego pasjonata historii Zbigniewa Tomaszewskiego.
Coś dla ducha było, czas na coś dla ciała. Wstępujemy do restauracji na obrzeżach miasta. Każdy zamawia dla siebie to, co lubi. Posileni, zadowoleni i bogatsi w dostarczona nam wiedzę jedziemy do domów. Przed 17.00 jesteśmy na miejscu. Dziękujemy Robertowi Czubowi za organizację ciekawej wycieczki.
Relacja wycieczki Aleksandra Biderman
Zdjęcia Zbigniew Kosiński, Ola Biderman