11 listopada,  w Święto Niepodległości, na scenie GOK „Hutnik” wystawiona została opera komiczna: „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcinskiego.  Kulturalne wydarzenie roku w Gostyniu. Przed spektaklem artysta Marek Picz z radością powitał Burmistrza Gostynia i szanowną publiczność. Jednocześnie zakomunikował, że występując w Operze Berlińskiej założył Stowarzyszenie, do którego zaprosił artystów z Ukrainy, Niemiec i Rosji. Stowarzyszenie to ma na celu promowanie muzyki polskiej. Tutaj artyści rozpoczęli utworem Stanisława Moniuszki. Kompozytor ten swoją twórczością świadomie dążył do stworzenia polskiego stylu w muzyce operowej. Był też mistrzem w zakresie pieśni, które przepoił  duchem polskości.

Opera komiczna „Verbum Nobile” wprowadziła nas w wiek XIX. Opowiadała o tym, jak młody szlachcic Michał Pakuła uległ wypadkowi podczas podróży. Opiekę nad nim roztaczała szlachcianka Zuzia z pobliskiego majątku. Chłopak przedstawiał się imieniem Stanisław. Młodzi zakochali się w sobie, jednak ojciec Zuzi oświadczył, że z tej miłości nic nie będzie, bo gdy Zuzia była dzieckiem, dał „verbum nobile” [szlacheckie słowo honoru] swemu przyjacielowi, że córka zostanie żoną jego syna  Michała. Po wielu perypetiach okazuje się, że to szczęśliwie właśnie Stanisław jest synem Marcina Pakuły.

Po skończonym spektaklu czuliśmy niedosyt, dźwięki, które grały w naszych sercach mogłyby trwać o wiele dłużej. Widownia, a w niej 64 studentów z GUTW gromkimi brawami i kwiatami podziękowała artystom za przeżycia i radość. Było nam tym milej, że główne role grali państwo Piczowie, a Pan Marek Picz jest gostyniakiem.  Artysta podziękował Pani Dyrektor GOK za zorganizowanie występu, Panu Burmistrzowi za patronat honorowy oraz sponsorom: DIAMANT, SM Gostyń, Ardagh Group. Tym,  którzy znają wartość kultury narodowej…

Tekst Maria Ratajczak