Słowa kreują rzeczywistość
Tym razem, 11 grudnia we wtorkowe, śnieżne i mroźne przedpołudnie w herbaciarni ZURAWINKA było nas niewielu, albo może w sam raz – 12 studentów GUTW, aby aktywnie uczestniczyć w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez panią Alicję Datę – psychologa, socjologa i rodzinnego terapeutę z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Temat „Różnice, które łączą, podobieństwa, które dzielą, czyli jak budować relacje w rodzinie wielopokoleniowej” nawiązywał m.in. do treści wcześniej obejrzanego filmu pt. „GRAN TORINO”
z Clintem Eastwoodem, reżyserem i odtwórcą roli głównej. Uświadomiliśmy sobie wiele mechanizmów występujących w wielopokoleniowych rodzinnych relacjach. Odpowiadaliśmy na pytania, aby dowiedzieć się:
- po co jest rodzina i czym charakteryzuje się rodzina nuklearna i wielopokoleniowa,
- co pomaga, a co utrudnia nawiązywanie i utrzymanie dobrych relacji z innymi,
- czy babcia i dziadek są autorytetem i czy mogą być przyjaciółmi,
- że najgorsze są rozkazy, które sobie sami zadajemy, a największym cierpieniem jest nie móc przebaczyć sobie,
- oraz że wszystkie nasze niedoskonałości uwidoczniają się w czasie dojrzewania naszych dzieci.
Alicja Data mówiła o własnych doświadczeniach, przeżyciach i relacjach w swojej trzypokoleniowej rodzinie. Spotkanie trwało 1 godz. i 45 min.
Wymieniliśmy się serdecznymi, świątecznymi i noworocznymi życzeniami. W podziękowaniu za mądre i ciekawe treści pani Alicja otrzymała nasz kalendarzyk GUTW na 2013 rok.
Zachęciła też do przeczytania książki A. Stasiuka pt. „Grochów”, wyd. 2012, aby kolejne spotkanie nawiązywało do treści w niej zawartych.
A zatem z niecierpliwością oczekiwać będziemy na panią Alicję w II semestrze 2013 r.
Tekst i zdjęcia Jolanta Gardyś